BM olağanüstü toplandı

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi, Lübnan’ın çağrısıyla başladığı olağanüstü toplantısında bu ülkedeki durumu ele alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mahmud, İsrail saldırılarının Lübnan’da 60’dan fazla kişinin ölümüne neden olduğunu, birçok sivil altyapıyı imha ettiğini ve demokrasiye yönelik bir tehdit olduğunu vurgulayarak, “bu saldırıların, alınmış olan tüm kararlara, yasalara, anlaşmalara ve uluslararası geleneklerin aleni olarak ihlali anlamına geldiğini” söyledi.

İsrail Büyükelçisi Dan Gillerman ise, “İsrail’in eylemlerinin, bir savaş ilanına karşı doğrudan verilmiş yanıt olduğunu ve İsrail’in buna tepki göstermekten başka seçeneğinin bulunmadığını” bildirdi.

Gillerman, “Lübnan’daki gerçek işgalci gücün terörizm olduğunu, İsrail saldırılarının, titizlikle Hizbullah üzerinde yoğunlaşmış bir yanıt olduğunu” kaydetti.

Danimarka’nın BM Büyükelçisi Ellen Margrethe Loj, İsrail saldırılarının durdurulması için BM’nin müdahalesini isteyen Lübnan’ın çağrısıyla yapılan bu toplantıda, Kofi Annan’ın 3 kişilik heyeti bölgeye göndermesine destek amacıyla oylama gerektirmeyen bir prosedür olan “başkanlık bildirisi”nin onaylanmasının beklendiğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious