BM raporu; 'Çöller tehdit altında'

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

İklim değişikliği, artan su ihtiyacı ve turizmin çöller üzerinde şu ana kadar benzeri görülmemiş bir baskı oluşturduğu ve çöllerin tehdit altında olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okullarda da konu ile ilgili tartışma ve seminerler düzenleniyor.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayınlanan BM raporunda ise yeryüzünün yaklaşık 33,7 milyon kilometrekaresini oluşturan çöllerde, 500 milyon insanın yaşadığı ancak bu bölgelerin özel bitki örtüleri ve hayvan türlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

"Dünya Çöllerine Bakış" adlı raporda, kuruyan nehir yataklarının, uygun yapılmayan sulama faaliyetlerinin ve nüfus artışının, su sıkıntısını daha da artıracağı kaydedildi. Yol inşaatları, kirlilik, turizm ve avcılık da ''faunayı'' tehdit eden unsurlar arasında gösterildi. Raporda, çölleşmenin en önemli sebebinin küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişiklikleri olduğu ifade edildi.

Ancak raporda önümüzdeki 50 yıl içinde pek çok değişiklik beklense de, bunlardan bazılarının olumlu olduğu ifade edildi. Hızla ısınan dünyada var olabilecek yeni türler geliştirilebilmesi için, çöl bitkileri ve doğal yaşamının korumaya alınması gerektiği belirtilirken, çöllerin bilinçli şekilde önlem alındığı takdirde, ekonomik verim de sağlayabileceği vurgulandı. Çöl bitkileri ve hayvanlarının da yeni ilaç üretiminde kullanılabileceği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious