BM Tezkereden endişeli

BM Tezkereden endişeli.12413
  • Giriş : 20.10.2007 / 10:12:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, TBMM tezkeresinden endişeli, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Türkiye'nin Irak'ta her sorunu tartışmaya açık olduğu yönündeki açıklamasından memnun olduğu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, ''Türkiye'de PKK'nın düzenlediği son saldırılar uluslararası toplum tarafından haklı bir şekilde kınandı'' denildi.

Açıklamada Genel Sekreter Ban Ki Mun'un ''Türk parlamentosu tarafından alınan kararın Türk ordusuna PKK hedeflerine karşı Irak'ta sınır ötesi operasyon düzenlemesine olanak vermesinden endişeli olduğu'' belirtilerek Genel Sekreterin tüm tarafları bu hassas durumda itidale davet ettiği belirtildi.

Sözcülük açıklamasında Genel Sekreter Ban'ın, Dışişleri Bakanı Babacan'ın (Türkiye'nin Irak'taki her sorunu tartışmaya açıktır) yönündeki ifadelerden memnuniyet duyduğu da vurgulandı.

Açıklamada ''Genel Sekreter, Irak Hükümetini ve Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimi, Irak topraklarının Türkiye'ye karşı sınır ötesi saldırılarda kullanılmamasını sağlamaya çağırmaktadır'' denildi.

-PASCOE:''İLK SORUN PKK TERÖRÜ''-

Bu arada, BM Genel Sekreteri Ban'ın siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe gazetecilerin konuyla ilgili bir sorusu üzerine, ''Aslında konuyla ilgili ilk sorun Türkiye'ya karşı terör saldırıları düzenleyen PKK teröristlerinin bulunması. Bu kötü bir durum ve bu durumu hem biz BM olarak hem de tüm uluslararası toplum defalarca kınadık. Bu sorunun hem Irak'ta hem de Türkiye'de durması için neler yapılabileceği konuşuluyor, bu sorunun halledilmesi gerek, çünkü insanlar öldürülüyor'' dedi.

Pascoe, bu sorunun nasıl durdurulacağı konusunda önce Irak'ta bazı adımların atılması gerektiğine inandıklarını, ama bu sırada tarafların sabırlı olmasını ve sınır ötesinde herhangi bir hareketlilik yaşanmadan sorunun çözülmesini istediklerini belirtti.

Türk diplomatik kaynaklar, BM'nin sorunun ilk kaynağında PKK terör örgütünün Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını göstermesinin olumlu olduğunu belittiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious