'BM; Türk komutan göndermeli'

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye’nin Lübnan’a asker göndermesiyle ilgili tartışmalara farklı bir yaklaşım getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazıcıoğlu, Birleşmiş Milletler’in (BM) Lübnan’a göndereceği 15 bin askerin başında Türk komutanın olmasını istedi. Bölge halkının kültürel açıdan Türkiye’ye çok yakın olduğuna dikkat çeken Yazıcıoğlu, “Bölgenin hassasiyetlerini, insanların hislerini bilen ve bunlara saygı gösteren bir gücün orada olması lazım. Bu yüzden Barış Gücü’nün yönetimi Türk askerine verilmeli. Silahlı Kuvvetler’imizin uluslararası güçten daha başarılı olacağına inanıyorum.” dedi. Lübnan’a ‘macera olsun diye’ gidilmeyeceğini kaydeden BBP lideri, Türkiye’nin bölgede bir denge unsuru olacağını belirtti. Yazıcıoğlu, sadece Hizbullah’ı kontrol etmek amacını taşıyan bir barış gücünün kabul edilemeyeceğini de vurguladı. Türk askeri ile Hizbullah arasında bir çatışmanın çıkmayacağını savunan Yazıcıoğlu şu değerlendirmeyi yaptı: “Oraya gidecek gücün görevi, barışa ilişkin alınan kararların uygulanıp uygulanmadığını denetlemek olmalı. Yani barışın sağlanması için bir denetim gücü gibi hareket etmeli.”

Geçen hafta Suriye’de resmî temaslarda bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, izlenimlerini anlattı. İsrail’i protesto etmek ve Lübnan halkının yanında yer aldığını göstermek için bölgeye gittiğini kaydeden BBP lideri, Suriyeli yetkililer tarafından çok iyi karşılandığını belirtti. Yazıcıoğlu, oradan Lübnan’a geçmeyi çok istediğini; ancak güvenlik gerekçesiyle buna izin verilmediğini söyledi. 3 farklı yoldan Lübnan’a girmeyi denediğini aktaran Yazıcıoğlu, ısrarının sebebini ise şöyle anlattı: “Katıldığım bir yemekte Lübnan’dan gelen Suriyeli sinema sanatçısı Raghdaa ile karşılaştım. Bana Lübnan’da çektiği ‘katliam görüntüleri’ ile ilgili bilgi verdi. Gördüklerini ağlayarak anlattı. Sonra bana döndü, ‘Ayaklarım kan balçığına battı, sokaklarda çocukların kopan el ve bacakları vardı. Neden dünya bu kadar duyarsız? Sen burada değil, orada olmalısın!’ dedi. Çok duygulandım. Enformasyon Bakanı’na sordum. Yolların kapalı olduğunu; ama otobüsle ara yollardan gidebileceğimizi, bunun ise çok tehlikeli olduğunu söyledi. Buna rağmen 3 farklı yerden girmeyi denedik. Fakat güvenlik çemberini aşamadık.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious