BM uyardı: Diyet ilaçlarına dikkat!

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler uyuşturucu üretimi konusunda hazırladığı raporda, diyet ilaçlarının kullanımı konusunda uyarıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Raporda, Türkiye'de exctacy kullanımında artış olduğu, özellikle genç nüfusun uyarıcı ilaçlara yöneldiği belirtiliyor.

Raporun çarpıcı bölümlerinden birisi de uluslararası gücün denetimindeki Afganistan'da haşhaş üretiminde rekor düzeyde artış yaşanması.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Narkotik Kurulu'nun 2006 raporu, dünyanın uyuşturucu üretimi ve tüketimi konusunda ciddi sorunla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Raporun en ilginç yönü ise, zayıflama amaçlı ve reçeteli kullanılan ilaçların uyuşturucular kadar tehlikeli görülmesi.

Raporda ilaçların insana vereceği zarar şu sözlerle anlatılıyor:

"Reçeteye bağlı ilaçların istismarı yakında uyuşturucu istismarını geçecektir. Bu tür ilaçlar uyuşturucudan daha fazla rağbet görmektedir. Zayıflama amaçlı ilaçların giderek artması endişe yaratmaktadır. Ölümcül sonuçlarına rağmen kullanılan bu ilaçlar reçete ile satılmalıdır"

Türkiye'de exctacy tüketimi artıyor

Raporun Türkiye bölümü de endişe yaratıyor. BM raporunun Türkiye başlığında, güvenlik güçlerinin etkin mücadelesi sonucu ele geçirilen eroin miktarında artış olduğu belirtiliyor. Raporda, Türkiye'deki sentetik uyuşturucu üretimi ve tüketimi konusunda da şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'de exctacy kaçakçılığında ciddi artış görülmüştür. Türkiye'ye getirilen exctacy daha çok iç pazar tüketimine yöneliktir. Exctacy kullanımı anlaşıldığı kadarıyla büyük şehirler ve turistik alanlarla sınırlı değildir ve özellikle genç nüfus tarafından tüketilmektedir"

Haşhaş üretiminde rekor

Raporun geneli, ABD ve Avrupa'da esrar, eroin ve kokain kullanımında ciddi artışlar yaşandığını gösteriyor.

Uyuşturucu kaçakçılarınımn cep telefonu ve internet yoluyla satışa yöneldiğine dikkat çekilen raporda, haşhaş üretiminde en önemli üretici olan Afganistan'ın durumu dikkat çekiyor. Uluslararası güç denetimindeki ülkede haşnaş üretiminde rekor kırıldı.

Afganistan'a yönelik uyarıların yer aldığı raporda şöyle denildi:

"Afganistan'da haşhaş ekimi 2006 yılında yüzde 59, üretimi ise yüzde 50 artış göstererek 6 bin 100 ton gibi rekor bir rakama ulaşmıştır. Türkiye, Rusya ve İran'a komşu olan, Karadeniz ve Hazar Denizi'ne kıyısı bulunan Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan hem uyuşturucu kaçakçılığında hem de kullanımında artış ile karşı karşıyadır"

Raporda İran'ın en fazla Afyon tüketilen ülkelerin başında yer aldığı da vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious