BM'de atamalar devam ediyor

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İngiltere'nin Fransa Büyükelçisi John Holmes'i insani işlerden sorumlu yardımcısı olarak atadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Sözcüsü Michelle Montas, bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'in bu iki görev için düşünülen adaylar arasından John Holmes ile Alicia Barcena'yı uygun bulduğunu ve her ikisine de güveninin tam olduğunu söyledi.

Sözcü Montas, gazetecilerin, İngiltere Büyükelçisi Holmes'ın insani işlerle ilgili yeterli tecrübesinin olmamasına karşın neden BM İnsani İşler Koordinasyon Dairesinin (OCHA) başına getirildiğini sormaları üzerine, Ban Ki-Moon'un bu atamayı çeşitli danışmalar neticesinde aldığını söylemekle yetindi.

Montas, gazetecilerin, BM'nin idare sisteminde büyük değişiklerden sözeden Ban'ın, idari işlerin başına yeni bir isim yerine neden eski kadrodan birini atadığını sormaları üzerine, Genel Sekreterin bu görüşü hala taşıdığını ve Barcena'yı bu görev için çok uygun bulduğunu belirtti.

OCHA'nın başına getirilen 56 yaşındaki John Holmes, 1973'den beri İngiltere Dışişleri Bakanlığında görev almış başarılı bir diplomat.

1999-2001 yılları arasında İngiltere'nin Portekiz büyükelçisi olan Holmes, 2001 yılından beri İngiltere'nin Fransa büyükelçisi olarak görevini sürdürüyordu.

Uzun yıllardır BM'de çeşitli görevlerde bulunan Alicai Barcena ise son olarak Annan'ın özel kalem müdürlüğünü yapıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious