BM'de Ki-Moon dönemi

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletlerin Genel Sekreterliğine atanan Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon, ''Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'ye açık ve güçlü bir mesaj vermeli''dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Genel Kurulu tarafından BM'nin sekizinci genel sekreteri olarak atanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Ban Ki-Moon, BM'yi insanlara daha çok yakınlaştırmayı hedeflediğini ve BM'deki reform sürecine devam edilmesi için çaba sarf edeceğini bildirdi.

BM'nin özellikle üç alanda ilerlemesi gerektiğini söyleyen Ban Ki-Moon, öncelikle BM üyeleri arasındaki güvenin yeniden tesis edilmesinin öneminine dikkat çekti. Ban Ki-Moon, BM Sekreteryasını ilgilendiren reform sürecinin de aynı hızla devam etmesi, örgütteki koordinasyonun daha da güçlenmesi ve kaynakların daha iyi kullanılması gerektiğini ifade etti.

BM'nin Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapması karşısında bu ülkeye karşı açık ve güçlü bir karar tasarıyla karşılık vermesini umduğunu söyleyen Ban Ki-Moon, böylece uluslararası toplumun da Pyongyang'a açık bir mesaj vereceğini bildirdi.

Orta Doğu ile ilgili bir soru üzerine, görev süresince sorunun çözümü içim çaba sarf edeceğini, bu amaçla bölgedeki liderlerle konuşacağını, ülkeleri ziyaret edeceğini kaydetti.

Güney Kore'deki gazetecilerin Ban Ki-Moon'a ''uykudaki yılanbalığı'' adını takmasıyla ilgili bir soru üzerine, kendisine istese de istemese de böyle bir ad takıldığını, ama ülkesinde görev yaptığı sürece gazetecilerle arasının hep iyi olduğunu belirtti.

Diyaloğa ve diplomasiye çok önem verdiğini vurgulayan Ban Ki-Moon, göreve başlamasına daha zaman olduğunu ve bu arada programıyla ilgili hazırlıklarını yapacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious