BM'de Kıbrıs temasları yarın başlıyor

BM'de Kıbrıs temasları yarın başlıyor.9116
  • Giriş : 30.03.2008 / 22:57:00

Kıbrıs'taki iki lider Talat ve Hristofyas'ın müzakere sürecinin yeniden başlamasına yönelik adımlar atmasının ardından BM Genel Sekreteri Siyasi İşler Yardımcısı Lynn Pascoe yarından başlayarak Kıbrıs'ta "kritik" temaslarda bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'li diplomat Pascoe'nun Genel Sekretere "spesifik" önerilerde bulunmadan önce Hristofyas ve Talat'ın fikrilerini dinleyeceği belirtildi.
BM Genel Sekreteri Siyasi İşler Yardımcısı ABD'li diplomat Lynn Pascoe yarından başlayarak Kıbrıs'ta "kritik" temaslarda bulunacak. Pascoe'nun Genel Sekreter'e "spesifik öneriler"de bulunmadan önce sırasıyla Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitri Hristofyas ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın fikrilerini dinleyeceği belirtildi.
Lynn Pascoe, son günlerde müzakere sürecini yeniden canlandırmak amacıyla adımların atıldığı Kıbrıs'taki son gelişmeleri yerinde değerlendirmek amacıyla yarından başlayarak adadaki her iki toplumun liderleri ile biraya gelecek. Yarın Hristofyas ile görüşecek olan Pascoe, Salı günü Mehmet Ali Talat'la bir buluşacak.
ABD'li diplomat, Ada'daki temaslarına ilişkin olarak BM Genel Sekreterini bilgilendirmek amacıyla New York'a hareket etmek üzere Çarşamba günü Kıbrıs'tan ayrılacak.
Rum Haber Ajansına konuşan bir BM yetkilisi de, Pascoe'nun, sadece Hristofyas ve Talat'ın söyleyeceklerini dinlemeyecek aynı zamanda iki liderin, özlü müzakerelerin başlatılması amacıyla çalışma grupları ve teknik komitelerin kurulması ile Lokmacı Kapısının açılması konularında vardıkları anlaşmasının ardından mevcut durumu araştıracağını söyledi.
Lynn Pascoe'nun, iki liderin üç ay sonra yeniden buluşacakları zaman kayda değer ilerlemenin sağlanabilmesi için ne gibi bir katkı bulunabileceğini de araştırmak istediğini anlatan BM yetkilisi, Pascoe'nin "spesifik önerilerde" bulunmadan önce Hristofyas ve Talat'ın fikirlerini dinleyeceğini de söyledi.
1 Mart 2007 tarihinde BM Genel Sekreter Siyasi İşler Yardımcılığına atanan Pascoe, son olarak ABD'nin Jakarta Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. 40 yıla yakın bir süre ABD Dışişleri Bakanlığı kadrosunda görev yapan Pascoe, Bakanlıkta üst düzey görevlerde bulunmuş, ABD'nin eski Sovyetler Birliği'ndeki Bölgesel Çatışmalar için Özel Müzakereci görevini de yürütmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious