BM'de konser

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Doğu - Batı Divanı Orkestrası'ndan Medeniyetler İttifakı Projesi için BM Genel Kurul Salonu'nda konser

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yahudi asıllı müzisyen Daniel Barenboim ve Edward Said tarafından 1999'da İsrail ve Ortadoğulu genç müzisyenleri bir araya getirerek kültürler arasında beraberliği güçlendirme amacıyla kurulan Doğu-Batı Divanı Orkestrası, Medeniyetler İttifakı Toplantısı çerçevesinde BM Genel Kurul Salonu'nda bir konser verdi.
Konseri Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve eşi Nane, İspanya Başbakanı Jose Louis Rodriguez Zapatero ve eşi Sonsoles Espinosa, BM Genel Kurulu Başkanı Şeyha Haya Raşid El-Halife, Devlet Bakanları Mehmet Aydın ve Ali Babacan da izledi.

Konserin başlangıcında İspanya Başbakanı Zapatero, BM Genel Sekreteri Annan ve BM Genel Kurulu Başkanı El-Halife de birer konuşma yaptı. Daha sonra söz alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Medeniyetler İttifakı girişiminin başarıya ulaşabilmesi için Türkiye'nin üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirterek, Türkiye'nin Batı'nın parçası olduğu gibi Doğu ile de çok sağlam kültürel bağlara sahip olduğunu ifade etti. Erdoğan, Doğu ile Batının birleşmesinde sanatın güçlü çağrışımının etkisi olacağını dile getirdi.

Annan'ın 8 yılda BM'de gerçekleştirdiği hizmetleri anlatan bir sinevizyon gösterisi de sunulurken, Annan, konuşması öncesi ve sonrası dakikalarca alkışlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious