BM'de Latin Amerika tıkanıklığı aşıldı

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletlerde Güvenlik Konseyi'nin Latin Amerika bölgesinden daimi olmayan üyeliği için yaşanan tıkanıklık sonunda aşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şimdiye kadarki oylamalarda ABD, Venezüella'ya karşı Guatemala'yı desteklemişti. Ancak iki ülkede seçilmek için gerekli olan üçte ikilik çoğunluğu yakalayamamıştı.

BM Güvenlik Konseyi'nde Latin Amerika kıtasını hangi ülkenin temsil edeceği konusunda bir ara çözüme varıldı. Venezüella ve Guatemala, adaylıklarını geri çekilme ve Latin Amerika temsilcisi olarak Panama'yı desteklemeye karar verdi. Diğer ülkelerin de desteklemesi halinde Panama, görev süresi 31 Aralık 2006'da dolacak olan Arjantin'in yerini alacak ve iki yıl süreyle Güvenlik Konsey'inde görev alacak.

Son yapılan oylamada Guatemala 101, Venezüella ise 78 oy almıştı. İki ülkeden birinin seçilebilmek için 122 oy alması gerekiyordu. BM Genel Kurulunda 16 Ekimde yapılan ilk seçimlerde, Güney Afrika, Endonezya, Belçika ve İtalya, Konsey'in yeni daimi olmayan üyeleri olmuştu.

VENEZÜELLA ANLAŞMAYI ZAFER OLARAK GÖRÜYOR

İki ülke arasında varılan bu ortak karar, Venezüella tarafından bir zafer olarak görülüyor. Venezüellalı diplomatlar, Washington'ın desteklediği Guatemala'nın karşısında sağlam durduklarını ve böylece Güvenlik Konseyi'nin geçici üyeliğine seçilmesini engellediklerini savunuyorlar. Venezuela'nın BM Büyükelçisi de gazetecilere açıklamasında, ABD'ye önemli bir ders verdiklerini, Amerika'nın ülkeler üzerinde baskı uygulayarak kendi dediğini yaptıramayacağını gördüğünü söyledi. Venezuela lideri Hugo Chavez'in Panama'yı desteklediğini söyleyen büyükelçi, Panama'nın gururlu ve bağımsız bir Latin Amerika ülkesi olduğunu ifade etti.

Ancak bu durum, diğer bir yandan son sekiz ayını Güvenlik Konseyi üyeliğine destek toplamak amacıyla dünyanın dört bir yanında temaslar yaparak geçiren Chavez için hem siyasi hem de kişisel bir yenilgi anlamına da geliyor. Venezüella, oylamalar sırasında da asla teslim olmayacağını ve müzakere etmeyeceğini bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious