BM'den Afganistan itirafı

BM'den Afganistan itirafı.11224
  • Giriş : 01.10.2008 / 19:55:00

BM Genel Sekreteri Ki-mun, "Afganistan'daki güvenlik durumu son 6 ayda oldukça kötüleşti" dedi..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Afganistan'daki güvenlik durumunun son 6 ay içinde "oldukça kötüleştiğini" açıkladı. Ban, yayımladığı yeni raporda, Afganistan'da bu yıl içinde yardım görevlilerine saldırıların artmasından duyduğu kaygıyı da dile getirdi.

Raporunda, Afganistan'da bazı bölgelerde sağlanan ilerlemeye rağmen genel izleniminin bu ülkedeki güvenlik durumunun son 6 ayda belirgin biçimde gerilediği şeklinde olduğunu belirten Ban, "yine de olumsuz bu yönelimin tersine çevrilebileceğine inandığını" kaydetti.

Ban Ki-mun, Afganistan'da ağustos ayındaki güvenlikle ilgili olayların sayısının BM verilerine göre 983'e yükseldiğini belirtti. Bu sayının, Afganistan'da Taliban yönetiminin 2001'de devrilmesinden bu yana bir ayda meydana gelen en fazla şiddet olayına işaret ettiği belirtiliyor.

Afganistan'da yılbaşından bu yana 30 yardım görevlisinin öldürüldüğü, 92'sinin kaçırıldığı bildiriliyor.

Ajansların, Afgan ve Batılı yetkililerden derlediği verilere göre, yılbaşından bu yana ülkede çoğu direnişçi yaklaşık 4 bin 600 kişi öldü.

Ayrıca BM verilerine göre, Afganistan'da hem savaşçıların saldırıları, hem de ABD ve NATO güçlerinin operasyonlarında yılbaşından bu yana yaklaşık 1450 sivil hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*