BM'den Azerbaycan'a umut veren karar

BM'den Azerbaycan'a umut veren karar.17130
  • Giriş : 16.03.2008 / 08:52:00

BM Genel Kurulu Ermenistan'ın işgal ettiği Azeri topraklarından geri çekilmesini isteyen ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ile egemenliğine destek veren bir karar tasarısını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel Kurul Başkanı Srgjan Kerim başkanlığında toplanan kurulda karar tasarısı 7'ye karşı 39 oyla kabul edildi.

100 ülke ise çekimser oy kullandı. Türkiye karar tasarısı lehinde oy kullanan ülkeler arasında yer alırken AGİT Minsk Grubu eş başkanları ABD, Rusya ve Fransa "hayır" oyu verdiler.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, konunun BM Genel Kurulu'na gelmesinin Minsk sürecini destekleyeceğini ve sürece enerji vereceğini söyledi.
Türkiye'nin Yukarı Karabağ sorununun Minsk süreci kapsamında çözülmesini istediğini belirten İlkin, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin halen işgal altında olduğunu anımsattı.

İlkin Türkiye'nin Minsk grubunun bir üyesi olarak sorunun barışçıl bir şekilde uluslararası hukuk ilkeleri çerçevesinde çözülmesini istediğini vurguladı.
Genel Kurul'da kabul edilen kararda, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Yukarı Karabağ bölgesindeki durumun uluslararası barış ve güvenliği tehlikeye atmaya devam ettiği belirtildi.

Kararda, Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı ve destek verildiği belirtilerek, Ermeni güçlerinin "tamamen, derhal ve koşulsuz bir şekilde" Azerbaycan topraklarından geri çekilmesi çağrısında bulunuldu.
Kararda, Yukarı Karabağ'dan çıkarılan ya da bölgeyi terk etmek zorunda kalan Azeri nüfusunun evlerine dönme hakkı bulunduğu da vurgulandı.

Diplomatik kaynaklar, kararın Azerbaycan açısından önemli bir başarı olduğunu belirterek, aleyhte oy kullanan ülkelerin de yaptıkları konuşmalarda Azerbaycan'ın egemenliğine saygı duyduklarını söylediklerini belirtti.
Diplomatik kaynaklar, kararın BM siyasi çevreleri tarafından "Kosova örneğinin dünyadaki kimi sorunlara örnek teşkil etmediği yolundaki söylemlerini" test etmesi ve doğrulamış olması açısından da önemli olduğuna dikkat çektiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious