BM'den Güney Kore'ye uyarı

BM'den Güney Kore'ye uyarı.12740
  • Giriş : 04.07.2008 / 08:38:00

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Güney Kore'den, yurt dışındaki barış gücü askerlerine ve uluslararası yardımlara daha fazla katkı sağlamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney Koreli olan Ban, mecliste yüzlerce milletvekili ve diplomata hitaben yaptığı konuşmada, ülkesinin uluslararası topluma gerektiği kadar katkıda bulunmadığını, BM Genel Sekreteri olarak bundan mahcubiyet duyduğunu söyledi.

Kore'nin, gelişmekte olan ülkelere yardımcı olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyeleri arasında en alt sırada olduğunu belirten Ban, "bu, Kore gibi büyük bir ülkeye yakışmıyor" dedi.

1950'lerdeki Kore Savaşı sırasında BM aracılığıyla yapılan desteği de hatırlatan Ban, şimdi uluslararası topluma bu borcu ödemeleri gerektiğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri, ayrıca Güney Kore'ye daha fazla rol üstlenebileceği alanların bir listesini sundu. Bunlar arasında BM'ye daha fazla barış gücü askeri katkısının sağlanması ile küresel ısınma ve AIDS'le mücadeleye yardımcı olunması gibi maddeler yer alıyor.

Ban Ki-mun, Ocak 2007'de BM Genel Sekreterliğini üstlendikten sonra ülkesini ilk kez ziyaret edi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious