BM'den İsrail'e HİTLER benzetmesi!

BM'den İsrail'e HİTLER benzetmesi!.19205
  • Giriş : 23.01.2009 / 09:20:00

İsrail'in Gazze'de sivil halk üzerine uyguladığı katliamlara BM'de sert tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BM insan hakları özel raportörü Richard Falk, İsrail'in Gazze harekatında savaş suçu işlediğine dair göstergeler bulunduğunu söyledi.
Batı şeria ve Gazze özel raportörü Falk, saldırıda sivillerin çektiği ruhsal ızdırap çok büyük olduğu için tüm Gazze halkının zayiat olarak görülebileceğini belirtti.

İsrail'in Gazze'de yaptıklarının uluslararası insan hakları hukukunu ihlal ettiği yönünde göstergeler bulunduğunu kaydeden Falk, bunların savaş suçuna tekabül edip etmediği konusunda bağımsız soruşturma yapılmasını istedi.

Falk, Cenevre'de yaptığı basın toplantısında "Bu sonuca varmak için prima facie (aksi ispatlanıncaya kadar geçerli olan delil) durumunun söz konusu olduğuna inanıyorum" dedi.

İsrail'in sivillerin saldırıdan kaçması için hiçbir çaba göstermediğini belirten Falk, "Halkı savaş bölgesine kapamak, Varşova Gettosu'nun kötü hatıralarını canlandırıyor" diye konuştu.

Naziler döneminde yarım milyon Yahudi, ölüm kamplarına gönderilene dek acı, yokluk ve sefalet içinde Varşova Gettosu'nda yaşamıştı.

İsrail'in Gaze saldırısını meşru savunma amacıyla başlattığı iddiasını reddeden Falk, "BM Sözleşmesi ve uluslararası hukuk İsrail'e meşru savunma iddiası için yasal zemin sağlamıyor" şeklinde konuştu.

İsrail'in saldırısında 1300 kadar Filistinli ölmüş, 5 bin kadarı da yaralanmıştı.

Saldırıdan iki hafta önce İsrail Falk'ın bölgeye girmesine izin vermemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*