BM'den Kerkük'e çözüm önerisi

BM'den Kerkük'e çözüm önerisi.11224
  • Giriş : 21.04.2008 / 22:18:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:03:44

BM Irak Özel Temsilcisi, Kerkük’te yapılması planlanan referanduma karşı çıkarak kentteki sorunun siyasi bir formülle çözülmesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Irak Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Kerkük'ün statüsünün şiddeti tırmandırabilecek acele bir referandumla değil, siyasi bir formül aracılığıyla belirlenmesi gerektiğini söyledi.

De Mistura, Irak'ta tüm sorunların anası olarak adlandırılan çok etnili Kerkük'ün kaderine ilişkin barışçıl bir düzenlemenin uzun dönemli istikrar için hayati olacağını belirtti.

Kerkük'ün, herkesin, azınlık ve çoğunluğun, kendini iyi hissedeceği siyasi bir formül aracılığıyla elde edilecek bir çözüme ihtiyaç duyduğunu anlatan de Mistura, aksi takdirde referandumun sorunu çözemeyeceğini ve Irak'ın ihtiyacı olan son şeyin de Kerkük konusunda bir çatışma olduğunu ifade etti.

BM'nin 15 Mayısa kadar Irak'ta tartışmalı 4 bölge hakkında Kerkük için örnek olacak bir formül önereceğini söyleyen De Mistura, bu bölgelerin dörtten fazla ve Kerkük yakınlarında olduğunu açıkladı.

Kerkük'te herhangi bir çözümün parçası olarak azınlıkların korunacağını vurgulayan de Mistura, siyasi bir çözüm oluncaya kadar referandumun bir cevap olmadığını ifade etti.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious