BM'den Lübnan tasarısına 'okey'

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Birlemiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daha önce ABD ve Fransa'nın üzerinde anlaştığı Lübnan'la ilgili karar tasarısını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Düşmanlıkların tamamen son bulması" çağrısı yapan karar Hizbullah'tan saldırıları derhal durdurmasını, İsrail'den de bütün hücum operasyonlarına son vermesini istiyor.

Kararda, Lübnan hükümetine ve BM Barış Gücü UNIFIL'e Mavi Hat boyunca güçlerini konuşlandırmaları çağrısında bulunuluyor. Ayrıca İsrail hükümetine güney Lübnan'da bulunan tüm askeri güçlerini çekmesi çağrısı yapılıyor.

İsrailli askerlerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını isteyen karar, İsrail'de tutuklu bulunan Lübnanlı mahkumlarla ilgili sorunun da çözülmesini talep ediyor.

Uluslararası toplumdan da Lübnan'a yardım edilmesi istenen kararda Lübnan'ın havaalanlarını ve limanlarını açabilmesine, evlerini terketmek zorunda kalan insanların geri dönebilmesine, ülkenin yeniden yapılanmasına yardımcı olunması çağrısı yapılıyor. Kararda ayrıca, Lübnan'ın uluslararası toplumca kabul görmüş sınırlarıyla birlikte toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasal bağımsızlığına tam destek verildiği ifade ediliyor.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, kararın kabul edilmesiyle ve uluslararası toplumun yardımıyla daha güçlü bir Lübnan'ın ortaya çıkabileceğini söyledi.

Oylamadan önce bir konuşma yapan Rice, kararın kabulünün bölgedeki tüm şiddeti bir anda ortadan kaldırmasının beklenmemesi gerektiğini ifade etti. Kararın uygulanmasının şu an için en önemli şey olduğunu kaydeden Rice sorunun siyasi olarak çözümü için diplomatik çabaların asıl şimdi başlayacağını belirtti. ABD'li Bakan ''bugün her ülkeden, özellikle İran ve Suriye'den Lübnan'ın egemenliğine ve uluslararası topluluğun iradesine saygı göstermelerini bekliyoruz'' diye konuştu. Lübnan'a yaptıkları yardımı 50 milyon dolara çıkaracaklarını kaydeden Rice, Lübnan'daki barış gücünnü görevlerinin artacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious