BM'den Myanmar'a vize çağrısı

BM'den Myanmar'a vize çağrısı.24836
  • Giriş : 09.05.2008 / 09:14:00

BM, Myanmar'da binlerce kişinin ölümüne neden olan kasırga felaketinin ardından hükümetin yardım uzmanlarına vize vermeyi reddetmesinin, ''insani yardım çabaları tarihinde eşi görülmedik bir şey'' olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Dünya Gıda Programı Sözcüsü Paul Risley, örgütün 6'sı komşu Tayland olmak üzere 10 vize başvurusunda bulunduğunu ancak hiç bir başvuruya yanıt alamadıklarını söyledi. Risley, ''Myanmar hükümetine hafta sonu çalışılarak vize başvurularını mümkün olduğunca çabuk işleme koyması çağrısında bulunuyoruz'' dedi.

Myanmar hükümetinin fikrini değiştirmesi durumunda bile pazartesi gününe kadar tatil nedeniyle Tayland'dan vize alma umudu olmadığını belirten Risley, bu engellemelerin ''modern insani yardım çabalarında eşi görülmedik bir durum'' olduğunu ifade etti.

Kasırgada 62 binden fazla kişinin öldüğünü veya kaybolduğunu belirten cunta yönetimi, yabancı uzmanlara ve personele değil, uluslararası yardıma ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Öte yandan Avustralya'daki Myanmar Büyükelçiliği önünde hükümetin felakette yavaş hareket etmesi nedeniyle yaklaşık 80 Myanmarlı protesto gösterisi düzenlendi.

-KATAR YARDIM UÇAĞI GERİ ÇEVRİLDİ-

Bu arada, Katar'dan Yangon'a gelen ve içinde kurtarma ekibinin yer aldığı uçak, cunta yönetimi tarafından geri çevrildi. Cunta yönetimi, gerekçe olarak uçağın sadece yardım malzemesi getirme izni olduğunu belirtti.

Hükümetin yönetimindeki Myanma Ahlin gazetesi, ''Myanmar şu anda yabancı ülkelerden kurtarma ekiplerini kabul edecek durumda değil. Ancak şu anda Myanmar yardım alınmasına öncelik veriyor ve bu yardımı kasırganın vurduğu bölgelere kendi yardım ekipleri aracılığıyla ulaştırıyor'' diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious