BM'den Sheeran Türkiye'yi gıda krizi konusunda uyardı

BM'den Sheeran Türkiye'yi gıda krizi konusunda uyardı.23881
  • Giriş : 24.04.2008 / 12:19:00

Sheeran'ın dünyayı etkileyen gıda krizinden etkilenmesi olası ülkeler listesinde Türkiye'de var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü Josette Sheeran, dünyayı etkileyen gıda krizinden etkilenmesi olası ülkeler listesinde Türkiye'nin de bulunduğunu açıkladı.

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, BM tarafından açıklanan, gıda krizinden etkilenme riski taşıyan ülkeler listesinde Türkiye son sıralarda yer alıyor. Listenin başında ise, başta Afrika ve Asya ülkeleri olmak üzere, Irak, Filistin, Çin ve bazı Güney Amerika ülkeleri bulunuyor.Türkiye en az riskli ülkeler arasında yer almasına rağmen özellikle kırsal kesimde yaşayanlar, çiftçiler ve şehirlerde yaşayan fakir halkın gıda kıtlığından en çok zarar görebilecekler arasında olduğu belirtildi.

BM Dünya Gıda Programı Direktörü Josette Sheeran gıda krizinin hemen giderilemeyecek kadar ciddi olduğunu söyledi. Geçen Mart ayında 500 milyon dolarlık bağış yapılması çağrısında bulunan Sheeran buna ek olarak 256 milyon dolarlık yardım daha gerektiğini aksi takdirde Dünya Gıda programının yardımlarının yüzde 40 oranında azalabileceği uyarısında bulundu.

Kısa süre önce Washington'daki düşünce kuruluşlarından Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde (CSIS) konuyla ilgili bir sunum gerçekleştiren Sheeran sorunun temelinde üretilenden çok gıda tüketilmesinin yattığını söyledi. Dünya pirinç üretiminin 2000 yılından bugüne yüzde 50 düştüğünü vurgulayan Sheeran gıda krizine yol açan faktörleri sıraladı.

Sheeran ilk olarak gelişmekte olan Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerde ekonomik refah arttıkça halkın beslenme alışkanlıklarının değiştiğini ve tahıl ürünleri yerine et ve hayvan ürünlerine eğilimin arttığını söyledi. Bu durumun tahıl üretiminin azalması ve üretilen tahılın hayvancılıkta kullanılmasına neden olduğu belirtildi. Uzmanlar yarım kilo et ürünü elde etmek için 3 kilo tahıl harcamak gerektiğini hesapladı.

Ekonomik gelişme ve sanayileşmenin dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı olan Çin"i tahıl ithal eden bir ülkeye çevirdiğini de belirten Sheeran ikinci büyük neden olarak artan petrol fiyatlarını gösterdi. Tahıl üretim ve dağıtımı için gerekli petrol tüketiminin artan fiyatlar nedeniyle imalatı zora soktuğunu hatırlatan Sheeran, pahalı benzine alternatif olarak geliştirilen ve ham maddesi tahıllardan oluşan yan ürünlerin de gıda krizini körüklediğini anlattı.BM yetkilisi giderek daha da sıklaşan çevresel felaketlerin de tarımcılığa darbe vurduğunu belirtti. Sorunun devam ettiği takdirde gıda krizinin özellikle gelişmekte olan ülkelerde eğitim ve sağlık alanlarında büyük zarara yol açacağı uyarısı yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious