BM'nin İran kararı yarına kaldı

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı Katar Büyükelçisi Nasır Abdülaziz El-Nasır, İran'ın nükleer programıyla ilgili BM karar tasarısının resmi olarak görüşülüp oylanmasının, yarına kaldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu arada, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitaly Churkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Konseyin beş daimi üyesi ile Almanya arasındaki görüşmelerin henüz sonuca ulaşmadığını söyledi. Hazırlanan metnin, İran'ın ''uranyum zenginleştirme, yeniden işleme, ağır su reaktörleri ve nükleer silah sevkiyat sistemlerinin geliştirilmesi faaliyetleriyle'' sınırlı kalması gerektiğini söyleyen Churkin, mevcut metnin bunun ötesinde yaptırımlar öngördüğünü belirtti.

Churkin, özellikle metindeki ''seyahat yasağı'' ile ilgili endişelerinin olduğunu belirterek, seyahat yasağı ve mali yaptırımların İran'ın meşru faaliyetlerini de kısıtlamasından korktuklarını söyledi. Churkin, Rusya'nın karar metnini hazırlayan AB üçlüsüyle (İngiltere, Fransa ve Almanya) işbirliği yapmadığı gibi, yorumların ve önyargıların doğru olmadığını ifade etti. Churkin, sadece Rusya'nın değil Konseyin diğer daimi üyelerinin de İran'da ekonomik çıkarları olduğunu söyledi.

Churkin, sonuca yakın olduğuna inandıklarını belirterek, metin üzerinde anlaşır anlaşmaz oylamanın yapılacağını belirtti. Bu arada, kulislerde Rusya'nın karar tasarısı metnine sonradan eklenen ve İran'ın nükleer ve balistik füze programlarına katılan kişi ve kurumların listesinin yer aldığı eke de karşı çıktığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious