BM'nin Sudan temsilcisi görevde

  • Giriş : 23.10.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler (BM), Hartum'un ülkeden kovduğu BM Sudan Özel Temsilcisi Jan Pronk'un ikinci bir talimata kadar görevinde kalacağını bildirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dujarric, Annan tarafından danışmalarda bulunmak üzere New York'a çağrılan Pronk'un yolda olduğunu, ancak yeni bir emre kadar hala Sudan özel temsilcisi bulunduğunu kaydetti.

Sudan Hükümeti, Cuma günü Pronk'un Sudan silahlı kuvvetlerinin, Darfur bölgesinde bozguna uğradığını ve askerlerin moralinin en alt seviyede olduğunu söylemesini şiddetle protesto etmişti. Sudan haber ajansı SUNA dün, Dışişleri Bakanlığının Pronk'a ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verdiğini duyurmuştu. Hartum'da yayımlanan askeri açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın özel temsilcisi Pronk, ''silahlı kuvvetlere karşı mücadele yürütmek'' ve ''ordunun iç işlerine alenen karışmak''la suçlanmıştı.

Açıklamada, BM temsilcisinin bizzat varlığı ve muhtelif ziyaretleri, ''silahlı kuvvetlerin performansını olumsuz etkileyen askeri tehdit'' olarak yorumlanmış ve temsilci bu nedenle ''istenmeyen kişi'' ilan edilmişti. Ordu, Pronk'un hükümetten izin almadan, çeşitli bölgeleri ziyaret ettiğini ve Darfur bölgesinde orduyla savaşanlarla temasa geçtiğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious