BM'nin uyguladığı silah ambargoları etkisiz

BM'nin uyguladığı silah ambargoları etkisiz.13394
  • Giriş : 27.11.2007 / 10:15:00

BM Güvenlik Konseyi'nin çeşitli ülkelere uyguladığı silah ambargolarının ancak yüzde 25 oranında etkili olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bazı durumlarda ise, silah ambargosunun hiç etkili olmadığı da ortaya çıktı. Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü'nün araştırmasına göre silah ambargosu uygulanan ülkede BM askeri bulunması halinde, silah ambargosu daha etkili oluyor.

BM Güvenlik Konseyi, 1990'dan bu yana 27 kez silah ambargosu uyguladı. Enstitüden Siemon Wezeman, "Soğuk Savaşın ardından uygulanan silah ambargolarının hiçbiri silah akışını tam olarak durduramadı. Büyük ya da küçük çaplı ihlaller oldu." şeklinde konuştu. Enstitünün araştırmasına göre ambargolarının yüzde 25'inde silah ambargosu uygulanan hükümetler, tavır değiştirdi. Silah ambargosunun uygulandığı ülkelerde uluslararası barış koruma gücü bulunması durumunda bu etki yüzde 47'ye kadar çıkıyor. Araştırmaya göre, Batı Afrika'da yaşanan olaylarda uygulanan silah ambargoları etkisini hiç göstermedi. Buna karşın, Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'e karşı uygulanan ambargonun etkili olduğu da belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious