BM'nin yeni kurulan İnsan Hakları Konseyi belirlendi

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulan yeni İnsan Hakları Konseyi'nin üyeleri belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk toplantısını 19 Haziran'da yapacak olan İnsan Hakları Konseyi, Cenevre merkezli 53 ülkeli İnsan Hakları Komisyonu'nun yerine seçildi. Konsey, üyelik için aday olan 64 ülkeden Kenya'nın, son dakikada adaylıktan çekilmesiyle 63 ülke arasından, Genel Kurul'da yapılan gizli oylama ve salt çoğunlukla belirlendi. 47 üyeden oluşan konsey, genel kurula yardımcı organ niteliği taşıyor. Yeni konseyin üyeleri, en fazla iki dönem üstüste seçilebilecek.

Nüfus baz alınarak yapılan sandalye dağıtımında, Afrika'ya ve Asya'ya 13'er, Avrupa'ya 6, Güney Amerika'ya 8, Kanada'nın dahil olduğu Batılı ülkeler bloğuna ise 7 üyelik verildi.

ABD ise insan hakları konusunda sık sık eleştirdiği Küba, Çin gibi ülkelerin konsey üyeliğine seçilmesini eleştirdi. ABD'nin BM temsilcisi John Bolton, yeni konseyin, yerine geldiği insan hakları komisyonunun zaaflarını devraldığını iddia etti.

Konseye seçilen ülkeler şunlar; Afrika'dan (Kamerun, Cibuti, Nijerya, Senegal, Mauritius, Gana, Mali, Zambiya, Gabon, Cezayir, Fas, Güney Afrika, Tunus), Asya'dan (Sri Lanka, Güney Kore, Çin, Ürdün, Malezya, Suudi Arabistan, Bangladeş, Pakistan, Japonya, Bahreyn, Endonezya, Filipinler, Hindistan), Avrupa'dan (Polonya, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Rusya, Romanya, Ukrayna), Latin Amerika'dan (Küba, Meksika, Uruguay, Brezilya, Guatemala, Peru, Arjantin, Ekvador), Batılı ülkeler bloğundan ise (Fransa, İngiltere, Hollanda, Finlandiya, Almanya, İsviçre, Kanada)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious