BM'ye rest, Filistin'e destek

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Arap Birliği, Filistin'e Hamas'ın iktidara gelmesinden bu yana uygulanan ambargoya destek vermeme ve BM'de alınan yaptırım kararına uymama konusunda anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin hafta sonunda İsrail operasyonlarını kınayan bir Birleşmiş Milletler karar tasarısını veto etmesi ardından toplanan bakanların, bir barış konferansı düzenleme önerisi de Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar tarafından kabul edildi.

İsrail'in hafta içinde Çarşamba günü Beyt Hanun'a düzenlediği son operasyonda, 19 Filistinli sivil ölmüş, diğer operasyonlarla beraber ölü sayısı 50'yi bulmuştu. Saldırıların ardından ABD ise BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'i kınayan bir karar tasarısını veto etmişti.

Toplantının ardından konuşan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid Bin Ahmed El Halife, Filistin'e mali yaptırım kararına artık uymayacaklarını söylerken, birliğin Genel Sekreteri Amr Musa da ambargoya karşı aldıkları bu kararın "Amerika'ya bir mesaj olduğunu" söyledi. Musa, toplantı sonrasında gazetecilere açıklamasında, "Bu mesaj, Araplara karşı dostça olmayan tavır gösterenlere'' diye konuştu. Kuveyt'in de Filistin'e 30 milyon dolarlık yardım yapacağı bildirildi.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında Filistin-İsrail konusunda gündeme gelen diğer bir konu ise bir barış konferansı düzenlenmesi konusu oldu. Arap bakanlar, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri, İsrail ve Arap ülkelerini bir araya getirecek bir barış konferansı önerisinde bulunurken teklif Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar tarafından kabul edildi.

Arap ülkelerinin, 2002 yılında Suudi Arabistan'ın gündeme getirdiği, '1967 sınırlarına çekilme karşılığında barış ve diplomatik ilişki' şeklinde özetlenebilecek bir planı yeniden canlandırmak istediği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious