Böbrek kanserine karşı şarap

  • Giriş : 28.08.2007 / 11:09:00

Belirli miktarda alkol kullanmanın, böbrek kanseri riskini azaltabileceği saptandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haftada 2 bardaktan fazla kırmızı şarap içmenin, riskin azalmasıyla bağlantılı olduğu belirlendi.

Aynı etki, haftada iki bardaktan fazla beyaz şarap ve sert bira içenlerde de saptandı.

Sonuçları 'British Journal of Cancer' dergisinde yayımlanan araştırmada, Stockholm'deki Karolinska Enstitüsü uzmanı Dr. Alicja Wolk ve ekibi, İsveç'te geniş çaplı bir tarama yaptı.

Araştırma kapsamında, böbrek kanseri hastası 855 ve kanser olmayan bin 204 kişinin, farklı çeşitlerdeki içki ve toplam alkol tüketimleri incelendi.

Araştırmacılar, ölçü birimi olarak, bir bardak bira (200 mililitre), bir bardak şarap (100 mililitre), bir bardak sert şarap ya da likör (40 mililitre) baz aldı. Bu ölçülerdeki içkilerin de, farklı oranlarda alkol içerdiği göz önünde bulunduruldu.

Ayda 620 gram civarında etanol (etil alkol) tüketenlerde de kanser oranının, hiç içmeyenlere oranla yüzde 40 daha az olduğu belirtildi.

Tarama sonucunda, haftada 2 bardaktan fazla kırmızı şarap içmenin, riskin azalmasıyla bağlantılı olduğu, aynı etkinin, haftada iki bardaktan fazla beyaz şarap ve sert bira içenlerde de saptandığı kaydedildi.

Uzmanlar, böbrek kanseri riskinin azalışıyla light bira, orta sertlikte bira, sert şarap ya da likör tüketimi arasında bir ilişki saptamadı.

Uzmanlar, şarap ve bira tüketimiyle kanser oluşumunun azalması arasındaki bağlantının, bu içkilerdeki 'antioksidan' ve 'antimutajenik' maddelere bağlı olabileceğini, ancak üç farklı çeşit içkinin ve toplam etanol alımının riski azalttığının saptanması nedeniyle belli bir içkitürünün değil, alkolün kendisinin etkili olduğunun söylenebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious