Böbrek taşları işte böyle kırılıyor

Böbrek taşları işte böyle kırılıyor.5529
  • Giriş : 06.07.2009 / 12:40:00
  • Güncelleme : 21.09.2016 / 23:43:04

Hastaların kabusu olan böbrek taşları son teknolojiyle kırılıyor. İşte taşların kırılma anı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Hastaların kabusu olan böbrek taşları son teknolojiyle kırılıyor. Kapalı ameliyat yöntemiyle yapılan operasyonlar hastaların daha erken taburcu olmalarını sağlıyor.

Lazerle kırılan taşlar hasta tarafından rahatlıkla vücuttan atılıyor. Karın boşluğundaki şiddetli sancıyla acile başvuran Rahmi Kaçar da aynı yöntemle tedavi edilen hastalardan. Böbreğinde 3 cm büyüklüğünde taş olduğunu öğrenen Kaçar, doktorlar tarafından hemen ameliyata alındı.

100. Yıl Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zafer Tokatlı ve Prof. Dr. Remzi Sağlam hastayı önce uyuttu. Ardından hastanın idrar yolundan sokulan lazer eşliğindeki kamerayla böbreğe ulaşıldı.

Böbreğin içindeki taşlar kafes içine alınarak köşeye sıkıştırılıyor. Ardından lazerle taşa darbeler vurulup parçalara ayrılıyor. Bu işlem taşlar un ufak edilene kadar devam ediyor. Bu işlem yapılırken lazerin böbrek dokularına değmemesine özen gösteriliyor.

Lazerin böbrek dokularına değmesi halinde zarar vereceğini belirten Dr.Sağlam, "Santimetrelerle ölçülen alanda çok dikkatli hareket etmek zorundasınız. Aksi halde böbrekteki kanama fazla olur" diyor.

45 dakikaya ulaşan ameliyat boyunca her işlem videoya kaydediliyor. Ardından hastaya veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*