Böceği taklit eden robot

Böceği taklit eden robot.17863
  • Giriş : 18.06.2008 / 19:42:00

Böceklerin robot kullanabilmesi konusu üzerinde duran genç mucit Hüseyin Avşar, bir böceğin hareketleri doğrultusunda yönünü belirleyebilen bir robot geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Günümüzde teknoloji alanında doğadan faydalanılarak bazı buluşlar gerçekleştirildiğini, bunu göz önünde bulundurarak bazı böcekler üzerinde araştırmalar yaptığını söyleyen Hüseyin Avşar, “Bunun sonucunda bir böceğin robot kullanabileceğini tespit ettim. Buradaki amacım böceklerin bazı koşul ve şartlarda nasıl robot kullandıklarını, bunun benimseme, algılama ve tespitini daha rahat görmek amacı ile bu robotu tasarladım.

Robotun çalışma sistemi ise tamamen böceğin hareketleri ile gelişiyor. Böceğin ayak hareketini algılayan sistem, böcek ne tarafa gitmek isterse ona göre hareket yönünü belirliyor ve sürücülere komut aktarıyor. Robot da ona göre hareket sistemini tamamlıyor. Bu sistem daha da geliştirildiğinde böcekler hakkında daha da çok bilgi elde edileceğine inanıyorum” dedi.

Hitit Üniversitesi Endüstriyel Elektronik 2"nci Sınıf Öğrencisi Hüseyin Avşar hatırlanacağı gibi daha önce NTV"de katıldığı Türk Mucit yarışmasında “Akıllı Yatak” projesi ile derece almış, enerji tasarrufu yapan bir proje ve trafiği rahatlatmak amacıyla da bir proje gerçekleştirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious