Böcek ısırmasını bile kene sanıyorlar

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Çorum'da Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı korkusu sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ölüm olaylarının ardından hastanelere günlük 50 civarında böcek ve kene ısırması şikayetiyle başvuru oluyor.

Çorum'un Bayındır, Elicek ve Oruçpınar köylerinde geçen hafta 2 gün içinde 3 kişinin ölmesinin ardından özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlar kene korkusuyla yaşamaya başladı.

Isırdıkları insanlara bulaştırdıkları virüsler ile KKKA hastalığına neden olan keneler, açık araziye çıkanları tedirgin ediyor.

Ölümcül virüs taşıyan kenelerden korunmak için değişik yollara başvuran vatandaşlar, en ufak böcek ısırmasında bile "Acaba öldüren kene mi?" diyerek elindeki böcekle birlikte hastaneye koşuyor.


Kene korkusundan ne yapacaklarını şaşıran vatandaşların kimi normal kaşıntıdan huylanıp doktora görünüyor, kimisi ısırıldığı kenenin ölümcül olup olmadığını öğrenmek için kavanoza koyup hastaneye koşuyor, kimisi de bir ay önceki kene ısırığını tedavi ettirmek istiyor.

Son 3 yılda 6 kişinin kene ısırması sonucu hayatını kaybettiği Çorum'da kene paniği her geçen yıl artıyor. 2004 yılında 1, 2005 yılında 2 ve bu yıl 3 kişinin ölmesi vatandaşları keneye karşı daha duyarlı hale getirdi.

Geçen haftaki ölüm olaylarının ardından vatandaşlar en ufak bir böcek ısırmasında bile hastanelere akın etti. Halkın konuya hassas olmasının erken tedavi şansını artırdığını söyleyen yetkililer, gerekli tedbirlerin alınması durumunda korkulacak bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Kene tarafından ısırılan insanların en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerektiğini söyleyen Çorum Devlet Hastanesi İntaniye Kliniği doktorlarından Ayhanım Tümtürk, kene hakkında çıkan haberlerin ardından halkın artık daha bilinçli hareket ettiğini kaydetti.


Geçen haftadan itibaren her gün ortalama 50 kişinin kene korkusundan kaynaklanan değişik şikayetlerle hastaneye başvurduğunu ifade eden doktor Tümtürk, bunlardan sadece 2-3'ünde kene şüphesi bulunduğunu açıkladı.

Son bir haftada ilginç olaylarla karşılaştıklarını anlatan Tümtürk, "Bir haftadır değişik şikayetlerle çok sayıda kişi bize başvuruyor. Bir ay önce kene tarafından ısırılanlar ve ölüm olaylarının olduğu köylerde yaşayanlar kontrol için hastaneye geliyor. Kaşınanlar, hatta ısırıldıkları böcekleri kavanoza koyup getirenler oluyor. Bunlardan sadece birkaçı kene vakası çıkıyor. Bu tür şüpheli vakaların kan örneklerini alıp tahlil ettiriyoruz. Yüksek ateşli ve kan değerlerinde bozukluk olanları serviste gözlem altına alıyoruz. Değerler çok düşükse hastayı hemen Ankara'ya sevk ediyoruz. En son Kamile Sucu isimli bir kadını Ankara'ya sevk ettik." dedi.

Her kene ısırığına maruz kalanları 10 gün süreyle takip ettiklerini açıklayan İntaniye Uzmanı Ayhanım Tümtürk, vatandaşların konuya bilinçli yaklaşmasının ardından hastalığın kötü sonuçlarının önüne geçildiğini söyledi.

Ormanlık alanlara, sulak yerlere ve pikniğe gidenlere uyarıda bulunan Tümtürk, bu tür yerlere gidenlerin uzun kollu giysiler giymelerini, şapka kullanmalarını, vücutlarına böcek kovucu spreyler sıkmalarını ve dönüşte üstlerini taramalarını tavsiye etti.


TORUNUNUN BAŞINDA BULDUĞU KENEYİ DOKTORA GETİRDİ

Çorum'un merkeze bağlı Eskice köyünde yaşayan Sadık Yıldız isimli vatandaş, akşam evde otururken torunun başında kene bulduklarını söyledi.

Kenenin ısırmış olabileceğinden korktuklarını anlatan Sadık Yıldız, hemen hastaneye gelerek kan örneklerini tahlil ettirdiklerini ve hastalık şüphesinin görülmediğini belirtti.

Keneleri sinek büyüklüğünde diye tahmin edenleri uyaran Yıldız, "Kenelerin küçükleri de insana yapışıp kan emiyor. Torunumun başında bulduğumuz kene mercimekten daha küçük boyutta. Bu nedenle insanlar vücutlarını keneye karşı daha dikkatli tarasınlar." diye konuştu.

PİKNİK GÜNÜNDE 6 KİŞİYİ KENE ISIRDI

Geçen hafta sonunu piknik yaparak geçirmek isteyenleri keneler rahat bırakmadı. Hafta sonu hastaneye yapılan başvuruların 6'sının kene vakası olduğu ortaya çıktı.

Çorum, Osmancık, Oğuzlar ve merkez köylerde kene tarafından ısırılan Bilal K., Satı Ş., Cengiz A., Süleyha Y., Mustafa T. ve E.A. isimli 5 yaşında bir çocuk Çorum Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Kan örnekleri tahlil edilen 6 kişi İntaniye Kliniği'nde gözlem altına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious