Böcek sokmalarına dikkat

  • Giriş : 05.07.2007 / 08:33:00
  • Güncelleme : 05.07.2007 / 08:35:00

Yaz mevsiminin en keyifli tarafı açıkhavada geçirilen zamanlardır. Piknik yerleri dolar taşar, gölgede, çimende serinlemenin tadı bir başka olur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her güzelin bir kusuru var misali, yazın kusuru da böcekler. Ülkemizde en sık rastlanan böcek sokmaları arı, sivrisinek ve karınca ısırması. Konuyu Dr. Gülsemin Güloğlu aktardı

Isınan hava ile birlikte çocuklarımızla birlikte açık havada vakit geçirmeye başladık bile. Ancak davetsiz küçük misafirler böceklerin piknik keyfimizi kaçırmasına izin vermeden önlemlerimizi almalı, en azından böcek sokması durumunda neler yapabileceğimiz konusunda bilinçlenmeliyiz. Ülkemizde en sık rastlanan böcek sokmaları sivrisinek, arı sokmaları ve karınca ısırmasıdır. Böcek sokmaları başlangıçta rahatsız edici ve Ağrı verici olmasına rağmen aşırı duyarlı, alerjik kişiler dışında kendiliğinden bir gün sonra iyileşir.

BULGULARI NELERDİR?

Böcek sokması sonrası oluşan reaksiyon, böceğin cinsine göre veya kişiden kişiye değişir. Böceğin soktuğu yerde hafif bir kızarıklık,ağrı, şişlik oluşmasından, yaygın ciddi alerjik reaksiyona kadar değişen klinik tablolar görülebilir. Nadiren böcek sokmasından 1-2 hafta sonra başka bir alerjik reaksiyon tipi olan serum hastalığı görülebilir. Ciddi alerjik reaksiyon bulguları nelerdir? n Yüzde ve ağız çevresinde şişme. n Yutma ve konuşma güçlüğü. n Nefes almada güçlük. n Baş dönmesi, halsizlik. n Karın ağrısı bulantı, kusmail. n Ciddi alerjik reaksiyon durumunda; acilen ambulans çağırmalı, ya da acil servise başvurmalısınız, tıbbi yardım gelene kadar hastanın uzanmasını sağlamalı, sokulan bölgenin üst kısmına turnike uygulamalısınız. Böcek sokması durumunda neler yapılmalı? n Böcek halen ciltte ise oradan uzaklaştırılmalı n Bölge su ve sabunla yıkanmalı n Buz veya soğuk uygulanması Ağrı ve şişmeyi azaltacaktır n Antihistaminik krem uygulanması da yararlı olabilir Ne zaman doktorunuzu aramalısınız? n Sokulan bölgenin uzağında şişlik kızarıklık oluşuyorsa n Sokulan bölge enfekte olmuş, apseleşmiş görünüyorsa

ALINABiLECEK ONLEMLER NELERDiR

Çıplak ayakla çimlerin üzerinde yürünmemeli.
Kokulu sabunlar, parfümler, saç spreyleri kullanılmamalı.
Çiçekli, çok renkli giysiler giydirilmemeli.
İçecek kutuları, çöplerin ağzı sıkıca kapatılmalı.
Yiyecekler iyi paketlenmiş olmalıdır.
Eğer bilinen ciddi alerjik reaksiyon riski varsa, doktorunuzun önereceği hazır epinefrin enjektörlerini yanınızda taşımalı, uyguladıktan sonra en yakın hastaneye başvurmalısınız.

DR. GÜLSEMİN GÜLOĞLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious