Böcekler kâbusunuz olmasın

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Arı, akrep, böcek sokmaları özellikle tatile çıkacakların kabusu oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Böcek ısırıkları ve sokmaları başta çocuklar olmak üzere özellikle yaz aylarında sık görülür. Bazen hafif bir kaşıntı, bazense hayatı tehdit edebilen alerjik reaksiyonlara kadar değişik sıkıntılara neden olabilir. Özellikle tatilde başımıza gelebilecek böcek sokmaları ile ilgili bilgileri Bahçelievler Medicana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Pınar Kepekçi veriyor.

İLK OLARAK NE YAPILMALI?

Arılar, yaban arıları ve karıncalar savunma amacı ile iğnelerini kullanırlar. Erkeklerin iğneleri yoktur. İnsanlar sıkça bu türler tarafından ısırılırlar ve bulgular hafif bir kaşıntıdan ölümcül reaksiyonlara kadar değişebilir. Binlerce örümcek türünden birkaç tanesi insanlar için tehlikelidir. Örümcek ısırığı genellikle ağrısızdır.

HEMEN ARDINDAN SU TOPLAR

Ancak birkaç dakika veya saat sonra ortaya çıkan şiddetli lokal ağrıyı kızarıklık, şişlik merkezde su toplanması, dokunmaya karşı hassas hale gelme izlenir. 3-4 gün içinde merkezde koyulaşma ve kabuklanma oluşumu gözlenir. Tedavide ısırık yeri temizlenir ve soğuk kompres uygulanır. Lokal ağrının kontrolünde Ağrı kesiciler yararlıdır. Örümcek sokmalarında eğer, ısırılan yerin etrafında koyu mavi veya mor renk oluşmuşsa, vücutta döküntü varsa, kaslarda kasılmalar ve sertlik olursa, iştahta ciddi bir azalma, eklem ağrıları meydana gelirse, idrar rengi pembe ya da kırmızı olursa doktora başvurulmalıdır. Akrep sokmaları da lokal ve sistemik etkilere neden olabilir. Lokal etkiler ani yanıcı ağrı, duyarlılık artışı ve şişliktir. Sistemik etkiler arasında huzursuzluk, terleme, kasılmalar, konuşma güçlüğü, bulantı-kusma, bayılmalar, yüksek tansiyon, kalbin ritim bozuklukları, akciğerin sıvı toplaması sayılabilir. Ölüm genellikle solunum ve kalp yetmezliğine bağlı olarak görülür. Zaman kaybetmeden sokulan yer, alt ve üst bölgesinden sıkıca bağlanmalıdır. Isırılan bölgeye buzlu soğuk kompres (baskı) uygulanmalı; en yakın sağlık kurumuna lokal Ağrı kesiciler ve spesifik tedavi verilmesi için başvurulmalıdır. Akrep görülen bölgelerde çıplak ayakla dolaşılmamalıdır. Özellikle kırsal bölgelerde zararlı böceklerin girme riskine karşı pencereler açık uyumamak gerekir.

KENELER YAZIN AKTİF

Keneler genellikle yazın aktif olurlar. Ülkemiz coğrafik olarak kenelerin yaşamaları ve hayatlarını devam ettirebilmeleri için oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Bu nedenle özellikle hayvancılığın yapıldığı, nem, orman ve gür otlakların bulunduğu yerler başta olmak üzere kene ısırıkları görülmektedir.

ELDİVEN KULLANILMALI

Keneye karşı hayvanlar ve barınakları mutlaka ilaçlanmalıdır. Hayvanların kanına ya da başka bir vücut sıvısına temas edilmemeli, eldiven kullanılmalıdır. Çalı, çırpı, su kenarı ve gür otların bulunduğu alanlara piknik veya başka bir amaçlı gitme durumunda kapalı giyinmeli ve dönüşte mutlaka vücut kene yönünden kontrol edilmelidir. Keneler vücuttan uzaklaştırılırken koparılmamalı, bir cımbızla sağa sola oynatılarak çıkarılmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious