Böceklerle savaşa hazırlıklı olun!

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, yazın gelmesi ve sıcakların artmasıyla birlikte sıklığı artan böcek ısırması, yılan sokması gibi vakalara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkemizde en önemli böcek sokmaları yaban arısı, eşek arısı ve bal arısıyla ortaya çıkmaktadır” dedi.

Arının iğnesini çıkarın
Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan reaksiyonun kişiden kişiye ve böcekten böceğe değişiklikler gösterebileceğini ifade eden Dr. Özgür Cem Musri, “Isırıklar tek tek ya da bir böcek bir alanda birden çok ısırık yaptığı için gruplar halindedir. Olağan reaksiyon Ağrı, şişme ve sokulan bölgenin etrafında oluşan renk değişikliğidir. Bölgenin su ve sabunla yıkanması en basit ve etkili tedavidir, buz uygulanması şişliği ve ağrıyı azaltabilir” şeklinde konuştu.

En sık karşılaşılan böcek ısırığının sivrisineklerden geldiğini belirten Dr. Musri, “Sivrisineklerden korunmak için güneş battıktan sonra dışarı çıkarken sık dokunmuş uzun kollu giysiler, pantolon ve çorap giyilmeli, sivrisinekleri çeken koyu renkler yerine açık renkler tercih edilmelidir. Arı, akrep, örümcek ve çeşitli böceklerin sokmaları normal kişilerde genelde hafif bir acı ve kızarıklık dışında problem oluşturmaz ama alerjik bünyelilerde bu ısırıklar önemli reaksiyonlara yol açabilir. Arı sokmasında böceğin iğnesi ciltte kalmışsa, iğneyi bir cımbız kullanarak çıkarmak gerekir. Sonra iğnenin girdiği yer sabunla yıkanır, amonyak veya antiseptik bir maddeyle temizlenir ve acıyı azaltmak için üzerine buz konulabilir” diye konuştu.

Yılanlardan uzak durun
Örümcek sokmalarına da değinen Dr. Özgür Cem Musri, “Arıdaki gibi bir metot uygulamak fayda sağlar. Kene ve tahtakurusu gibi vücuda yapışan böcekler, gaz yağı dökülerek veya bir cımbız yardımıyla hemen vücuttan ayrılmalı, hayvanın başının vücut içinde kalmamasına dikkat edilmelidir. Akrep sokmalarında da yara üzerine konan küçük bir buz parçası ağrıyı azaltabilir. Akrep sokmaları tansiyon yükselmesi ve kas spazmları gibi ciddi reaksiyonlara sebep olabileceği için mutlaka bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Zehirli yılan sokmalarında, yılanın soktuğu kısım kalp seviyesinin altında tutularak hasta en yakındaki sağlık merkezine götürülmelidir. Varsa yüzük, saat, takı ve tüm sıkı giysiler çıkarılmalıdır” şeklinde konuştu.

Tatilcilere uyarılar!
Tatile gidenleri de uyaran Dr. Özgür Cem Musri, alınacak tedbirleri şöyle sıraladı: Otların üzerinde açık ayakkabı ve çıplak ayakla yürünmemeli; pikniğe, çocuk bahçesine giderken kol ve bacağı açıkta bırakan giyecekler giyilmemeli; ağzı açık kalmış tatlı içecekler yeniden içilmemeli; çöp tenekelerinin ağzı kapalı tutulmalı; pikniğe, parka giderken tatlı ve bitki kokulu parfümler sıkılmamalı; ev ve arabaların camları kapalı olmalı...

Ya alerjik reaksiyon oluşursa
Türkiye Hastanesi’nden Dr. Özgür Cem Musri, böcek sokmalarından sonra bazı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonların oluşabileceğini belirterek, “Böcek sokması olan bölgeden uzakta şişme, kızartı, ürtiker, kaşıntı, kolik şeklinde karın ağrısı, kusma, ishal, göğüste sıkışma hissi, nefes almada güçlük, hırıltılı solunum, dilde şişme olabilir. Bu bulgular, ciddi alerjik reaksiyon bulgularıdır ve birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Nabzın alınamaması ve kan basıncının düşmesi, bilinç bulanıklığı ve kalp durması hayatı tehdit eden bulgulardır. Bu durumda hasta en yakındaki sağlık merkezine götürülmelidir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious