Bodrum'da 98 villalı arsa icrada satıldı

Bodrum'da 98 villalı arsa icrada satıldı.20091
  • Giriş : 19.12.2008 / 22:12:00

Muğla Bodrum'da üzerinde Yapı Endüstri A.Ş.'nin inşa ettiği 98 villanın bulunduğu arsa icra yoluyla satıldı. Olayın taraflarından biri de eski bir Enerji Bakanı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, üzerinde 98 villanın bulunduğu arsa icra yoluyla 12 milyon 185 bin YTL'ye satıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, AKTUR Turizm Endüstri A.Ş., Bodrum'un Bitez beldesi Balcılar mevkiindeki 2 arsasını kat karşılığı villa yapılmak üzere 2002'de Yapı Endüstri A.Ş.'ye verdi. Bu firma, arsalardan birine 152, diğerine 98 villa yaptı.

Yapı Endüstri A.Ş., Sarnıç Evleri'ndeki payına düşen 98 villayı 2005'te, villalar henüz proje halindeyken şimdiki maliklerine anlaşmayla satmaya başladı. Bu arada Yapı Endüstri A.Ş., villaların bulunduğu arsayı, İstanbul'da yapacağı inşaatlar için 2 bankaya, 21 milyon YTL kredi karşılığında ipotek etti. Ancak firma, bankalara kredi borcunu ödeyemedi. Bunun üzerine bankalar, arsaya haciz gönderdi. 98 villanın sahipleri, parasını ödedikleri evlerin tapularını almayı beklerlerken, konutlarının müteahhit firma tarafından 2 bankaya kredi karşılığında ipotek edildiğini öğrendiler.

-ARSA, 12 MİLYON 185 BİN YTL'YE SATILDI-

34 bloktan 98 villanın bulunduğu 15 bin 858 metrekarelik arsa, söz konusu özel banka tarafından Bodrum 2. İcra Müdürlüğü'nde satışa çıkartıldı. 20 milyon 300 bin YTL'den satışa çıkartılan arsa, 12 milyon 185 bin YTL'ye yine aynı banka tarafından satın alındı.

Villa sahiplerinden Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Şinasi Altıner, konuyla ilgili yasal girişimlerde bulunduklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Şeriatın kestiği parmak acımaz. Hukuk böyleyse böyledir. Hukuki yönden başarılı olamadık. Demek ki bu alışverişi yaparken hata işlemişiz. Biz, müteahhide değil, çok ortaklı olan AKTUR A.Ş.'ye güvenerek böyle bir işe girdik. Para verdik, yatırım yaptık ama olmadı. Banka bu arsayı satın aldı. Banka bunu ne yapar bilemeyiz. Banka, evleri yeniden satsa bile ev sahiplerinden bazısı alabilecek, bazısı alamayacak belki.''

Villa sahiplerinin avukatlarından Arif Yetkin ise bankanın, Yapı Endüstri A.Ş.'den alacağı para karşılığında arsayı satın aldığını bildirdi.

Bu arada villa sahiplerinin arasında gazeteci Güneri Civaoğlu, oyuncu Mehmet Aslantuğ, Kenan Evren'in kızı Miray Göksu gibi isimlerin de olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*