Bodrum'da Barış Manço krizi

Bodrum'da Barış Manço krizi.10245
  • Giriş : 14.03.2009 / 13:34:00

Bodrum İlçesi'ne bağlı Yalıkavak Beldesi'nde, AKP'li Belediye Başkan Adayı Arif Yıldızhan'ın Barış Manço’nun ‘Evelallah’ adlı şarkısını kendisi için uyarlatıp seçim şarkısı haline getirtmesi tepki çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lale Manço ve telif haklarını elinde bulunduran Müzikotek Müzik Yapım Şirketi, AKP'li Yıldızhan'a uyarı mektubu gönderdi.


Bodrum'un Yalıkavak Beldesi'nde AKP'den Belediye Başkan Adayı olan Arif Yıldızhan'ın Barış Manço'ya ait olan “Evelallah” adlı şarkıyı kendisine uyarlatıp iki haftadır seçim şarkısı olarak kullandığı ortaya çıktı. Lale Manço'nun Bodrum'da oturan eşi Yelken Federasyonu İl Temsilcisi Serdar Ahıskalı, Manço'nun şarkılarının telif haklarını elinde bulunduran Müzikotek şirketi tarafından AKP'li Yıldızhan'a uyarı mektubu gönderildiğini belirterek, şöyle dedi:
“Barış Manço'ya ait bir eserin izinsiz olarak kullanıldığını öğrenince yasal işlemleri başlattık. Eşim ve ben şirket yetkilileri ile görüşerek bizden izinsiz yapılan şarkı değişikliği ve Manço'ya ait eserin seçimlerde kullanılmamasını istedik. Ancak aldığımız bilgiler hala eserin kullanıldığına yönelik. Bu nedenle uyarıdan sonra maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmak için yasal süreci başlattık.”


Müzikotek Müzik Yapım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dağhan Baydur ise “Kendilerine şarkıya ait sözlerin değiştirilerek veya değiştirilmeden seçim propagandası olarak kullanılamayacağını ilettik. Yasal mevzuatı bilmediklerini ve bir daha kullanmayacaklarını söylediler. Uyarmakla yetindik. Ancak konunun takipçisiyiz 'Evelallah' şarkısını kullanmaya devam ettiklerini tespit ettiğimiz an yasal süreci başlatırız” görüşünü dile getirdi.


AKP'li Başkan Adayı Yıldızhan ise iki gün önce gerekli uyarının kendilerine ulaştığını ve müzik yayınını kestiklerini savunarak, “Beldemizde yöresel sanatçıların bana jest olarak derlediği Manço'nun şarkısı halk tarafından da büyük beğeni kazandı. Ancak şarkıyı kullanırken telif hakkı ödenmesi gerektiğini bilmiyorduk. Aksi takdirde Manço ve yakınlarına saygısızlık yapmak aklımızın ucundan geçmezdi. Manço'dan uyarladığımız seçim şarkısının çalınmasını durdurduk” dedi.


Ancak, Yıldızhan'ın açıklama yaptığı saatlerde, öncesinde ve sonrasında, 34 HMJ 73 plakalı seçim minibüsünden 'Evelallah' isimli şarkının aynı şekliyle çalınmaya devam ettiğini belirlendi. AKP'li Yıldızhan'a ait seçim minibüslerinin, Yalıkavak caddelerinde, Manço şarkısını çalmayı sürdürdü tespit edildi. Yıldızhan'ın seçim araçları üzerinde bulunan, Başbakan Erdoğan'a ait fotoğraflardaki ay-yıldızlı rozetin üzerinin kapatılmadığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*