Bodrum'da domuz gribi alarmı

Bodrum'da domuz gribi alarmı.13479
  • Giriş : 10.05.2009 / 10:15:00

İingiltere'den, Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne tatile gelen İngiliz turist ve 5 yaşındaki kızı, domuz gribi için alınan önlemler kapsamında havalimanına yerleştirilen termal kameraya tıkldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere'nin Manchester kentinden bugün akşam saatlerinde Bodrum'a iki haftalık tatil için gelen 28 yaşındaki Nicola Louse Dearlove ile 5 yaşındaki kızı Ella Mey Dearlove, Milas- Bodrum Havalimanı dış hatlar bölümü çıkışında domuz gribi için alınan önlemler kapsamında yerleştirilen termal kameralara yakalandı. Milas Kaymakamı Şahin Aslan'ın talimatıyla 38.5 derece ateş tespit edilen anne ve kızı Milas 75. Yıl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.HASTANEDE ALARM VERİLDİ

Nöbetçi doktoru Ayşegül Ertürk ve özel güvenlik görevlileri acil servis önünde hastaneye gelen basın mensuplarının görüntü almamasını engellemeye çalıştı. Özel güvenlik görevlileri, görüntü almak isteyen gazetecilerin kameralarını ve fotoğraf makinelerini almaya çalışırken, doktor Ertürk de "Uzaklaştırın bunları buradan" diye bağırdı.

Hastaneye gelen ve acil servis kapısında girmek isteyen hastalar, kapının kilitli olması nedeniyle bir süre dışarıda kaldı. Güvenlik görevlileri, küçük kızın etrafını nevresimlerle çevirerek diğer çocukların bulunduğu bölümden tuvalete götürdü. Kan ve idrar örnekleri alınan anne Dearlove'nin ise bir süre bahçede oturdu, gazeteciler gelince de apar topar içeri alındı.

KAYMAKAM ŞAHİN: PANİĞE GEREK YOK

Milas Kaymakamı Şahin Arslan, hastaneye gelerek gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gazetecilere önce, "Çıkarın o maskeleri korkacak, panik yapacak bir şey yok" diyen Arslan, daha sonra "İngiltere'den gelen anne ve kızında 38.5 dereceye varan yüksek ateş tespit ettik. Sağlık Bakanlığı'nın domuz giribi ile ilgili yayınladığı genelge doğrultusunda hem konuklarımızın sağlığı, hem de halkın sağlığı açısından hastaları müşahade altına alarak tahlillerini yapmaya başladık. Aldığımız tahliler saat 00.40'ta uçakla İstanbul Hıfszısıhha Hastanesi'ne gönderildi. Sonuçlar gelene kadar anne ve kızı müşühade altında tutulacak. Panik yapacak bir durum yok. Yüksek ateş herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayabilir" dedi.

Kaymakam Arslan, açıklamanın ardından hastaneye girerek anne ve kızını ziyaret etmek istedi. Doktorların uyarısı üzerine maske takan Arslan'a, anne ve kızın bulunduğu odaya yaklaşık 30 metre mesafede bilgi verildi. Arslan, daha sonra anne ve kızının bulunduğu odaya girmeden geri dönerek hastaneden ayrıldı.

İNGİLİZ TURİST VE KIZI TABURCU OLDU

Milas- Bodrum Havalimanı'nda termal kameralara yansıyan yüksek ateş nedeniyle Milas 75. Yıl Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Nicola Louse Dearlove ile kızı Ella Mey Dearlove, yaklaşık 4 saat müşahade altında tutulduktan sonra taburcu edildi.

Saat 02.00 sıralarında hastane bahçesinda açıklama yapan Başhekim Levent Özbek, İngiliz anne ve kızının sağlık durumlarının iyi olduğunu ve yapılan tahlillerde domuz gribi vakasına rastlanmadığını söyledi. İstanbul'dan gelecek tahlil sonuçlarına kadar anne ve kızın Bodrum'daki otellerde konaklayacaklarını belirten Özbek, "Şu anda şüpheli bir durum yok, üşütme ve gribe yönelik bulgular var. Bu nedenle İngiliz konuklarımızı otellerine göndermekte bir sakınca görmüyoruz. Ancak, gazetecilerden hastane bahçesi de olsa anne ve kızının fotoğraflarının çekilmemesini istiyorum, bu talimata uymak zorundasınız, aksi takdirde güvenlik gerekeni yapacak" diyerek gazetecilere sert uyarılarda bulundu.

GAZETECİLERE SALDIRI

Anne ve kızın acil servis kapısından çıkarak bahçedeki otomobile binmesini görüntülemeye çalışan basın mensupları, altı güvenlik mensubu ile Başhekim Özbek'in saldırısına uğradı. Güvenlikler, bazı gazetecileri itekleyerek, sürükleyerek ve kucaklayarak görüntü alınmasını engellemeye çalıştı. Yaşanan arbede sırasında Başhekim Özbek, DHA muhabirinin fotoğraf makinesinin flaşını kırdı. Güvenlik görevlilerinin gazetecilerin yolunu kesmesi nedeniyle İngiliz anne ve kızının nereye gittiği belirlenemedi. Hastaneye gelen vatandaşlar ise basın mensuplarına yapılan saldırıya tepki gösterdi.

`BASINA YÖNELİK BU ÇİRKİN SALDIRI KABUL EDİLEMEZ'

Gazetecilerin saldırıya uğradığını öğrenen Kaymakam Şahin Arslan, "Başhekimin görevi hasta tedavi etmek. Gazetecilere saldırmak veya saldırma talimatı vermek değil. Hastaneye geldiğimde, hastane içinde değil, ancak hastane çıkışında basın mensuplarının görüntü almasında sakınca olmadığını zaten söylemiştim. Basın elbetteki haber alacak, görüntü çekecek. Basına yönelik bu saldırı nedeniyle özür diliyorum. Sağlık grup başkanını görevlendirdim ve olay anında orada olanlar ve başhekim hakkında soruşturma açıyorum, kırılan makinaları ise tazmin ederiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*