Bodrum'da fuhuş operasyonu

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Muğla'nın Bodrum ilçesinde zorla kaçırılarak tecavüz edilen ve daha sonra fuhşa zorlanarak hamile kalan bir kadının polise sığınması sonrası, kadın ve insan ticareti yapan üç şebeke çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerince 6 aydır sürdürülen "Sindy K" operasyonu sonucunda Bordum'da 38, Ankara ve Trabzon'da birer olmak üzere 40 noktaya eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda örgütlü insan ticareti yapan 5'i Azeri, 21'i Türk 26 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Üç örgütün, toplam 25 yabancı ve bir Türk kadını pazarladığı belirlendi.

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, doğu bloku ülkelerinden iş için gelen ve insan tacirleri tarafından kaçırılan bir kadın hamile kalınca polise sığındı. Polis, kadının verdiği bilgiler doğrultusunda çalışmalarına başladı. Polis, 6 aydır yürüttülen operasyon sonucunda birbirlerinden bağımsız çalışan insan ticareti yapan 3 örgütü çökertti.

Yurt dışındaki kadınları iş bulmak vaadiyle Türkiye'ye getirdikleri ve daha sonra da pazarladıkları tespit edilen, aralarında otel işletmecilerinin de bulunduğu 5 Azeri, 21'i Türk toplam 26 kişi gözaltına alındı. Zanlıların üzerlerinde ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, zorla çalıştırdıkları kadınların borç defteri ve dört adet borç ajandası, porno CD'ler, 66 bin 400 YTL, 2 bin 71 Euro, bin 930 dolar, 110 sterlin, 17 bin YTL'lik senet, sahte nüfus cüzdanı, iş vaadiyle bankalar aracılığıyla kadınlara yapılan havale dekontları ve bir adet telefon rehberi ile çok sayıda telefon ve evrak ele geçirildi. İnsan ticareti yapan kişilerin, kadınları iş bulma vaadiyle önce İstanbul'a oradan da Bordum'a getirerek pazarladıkları belirlendi.

Aralarında öğretmen ve kalp doktorunun da bulunduğu 25 kadının sınırdışı edilmesi için işlemlere başlandığı belirtildi. TCK'nin 80-220-227/3. maddesindeki örgüt faaliyeti çerçevesinde fuhuş amacıyla ülkeye insan sokmak, insan ticareti yapmak ve fuhşa aracılık ve yer temin etmek suçlarından göz altına alınan zanlılar, ifadeleri alındıktan sonra adli mercilere sevk edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious