Bodrum'da kaçak teknesi battı: 2 ölü

Bodrum'da kaçak teknesi battı: 2 ölü.65489
  • Giriş : 17.12.2007 / 09:07:00

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında, yasadışı yollarla yurtdışına çıkmak isteyen 15 kaçak göçmeni taşıyan bir tekne battı. Denize düşen 7 kişi ile onlara yardım eden 1 Türk kurtarıldı, 2 kişinin cesedine ulaşıldı. 6 kişi ise aranıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan, Moritaya ve Filistin uyruklu göçmenleri taşıyan tekne, saat 00.30 sıralarında Adaboğazı sahilinin yaklaşık 500 metre açığında battı.

3 sahil güvenlik botu ve 14 teknenin katıldığı arama çalışmalarında, 2 kaçağın cesedine ulaşıldı.

Yüzerek karaya çıkan 4 kaçak ile onlara aracılık yaptığı belirlenen bir türk donmak üzereyken kurtarıldı. 3 kaçak da, denizdeki aramalar sırasında bulundu.

6 kişiyi arama çalışmalarına devam ediliyor. Kaçak göçmenlerle onlara aracı olduğu belirlenen şahıs, tedavilerinin ardından gözaltına alındı.

Polis, Bodrum'da düzenlediği operasyonlarda olayla ilgili 2'si İranlı 10 kişiyi daha gözaltına aldı.

10 Aralık'ta yasadışı yollardan Yunanistan'a gitmek isteyen kaçakları taşıyan tekne, İzmir Seferihisar açıklarında batmış, 50 kişi hayatını kaybetmişti. Teknede 60 ila 85 kişinin bulunduğu öne sürülüyor.

Kamyonet kasasında 33 kaçak

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde ise, yasadışı yollardan yurtdışına çıkmak isteyen 33 kaçak bir kamyonetin kasasında yakalandı.

Güvenlik güçleri, Karşıyaka ilçesi Bayraklı semtinde bir kamyonete şüpheli kişilerin bindiği ihbarı üzerine hareket geçti. Kamyonette Moritanya ve Filistin uyruklu 33 kişiyi yakalandı.

Kaçaklar ve kamyonet sürücüsü gözaltına alındı. Yabancı uyruklu kişilerin, Aliağa'dan deniz yoluyla yurtdışına çıkmak istedikleri belirlendi.

Kaçaklar, Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edilecek. Kamyonette bıçaklar, can yelekleri, lastik şişirmeye yarayan pompalar ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious