Bodrum'daki yangın sönmüyor

Bodrum'daki yangın sönmüyor.7394
  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Bodrum'da çıkan orman yangını kontrol altına alınamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dün öğle saatlerinde Bodrum'un Mumcular beldesinde başlayan ve şiddetli rüzgarın da etkisi ile kontrol altına alınamayan orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Kemal Kara, yaptığı açıklamada, gece boyunca aralıksız devam eden yangın söndürme çalışmalarına rağmen yaklaşık 600 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü belirterek “rüzgar çalışmaları olumsuz etkiledi. Yangın söndürme çalışmalarına yangın söndürme helikopterleri, arazözler, itfaiye araçları ve orman işçileri ile köylülerimiz katılıyor” dedi.

Kara, yangın söndürme çalışmalarında 300 orman işçisi, 62 arazöz, 20 dozer, 2 kepçe ve 7 yangın söndürme helikopterinin görev yaptığına işaret ederek ”bölgeye takviye amacıyla 2 yangın söndürme uçağı ve 4 helikopter daha istendi. Bizim tespit ettiğimiz birkaç kritik nokta var, o bölgelerde yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz” diye konuştu.

KÖYLÜLERİN ATEŞLE İMTİHANI

Orman yangının etkili olduğu Mumcular'ın Yeniköy sakinleri, yangının başlamasından itibaren evlerinden getirdikleri kazma ve küreklerle söndürme çalışmalarına katıldılar. Bazı köylüler de traktörlerinin arkasına taktıkları seyyar depolarla yangın alanına su taşıdılar. Orman yangını zaman zaman yerleşim alanlarına kadar yaklaştı. Vatandaşlar görevlilerin uyarısı doğrultusunda evlerini boşaltarak yangın söndürme çalışmalarını daha güvenli bir noktadan izlediler.
Yetkililer, evlerin geçici olarak güvenlik amaçlı olarak boşaltıldığını söylediler.

KUŞADASI YANGINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Yangın söndürme ekiplerinin Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Kuşadası'nda çıkan orman yangınına müdahale amacıyla bu bölgeye gönderilmesi Bodrum-Mumcular'da çıkan orman yangınına müdahale çalışmasını olumsuz etkiledi. Yangın söndürme ekipleri yetersiz teçhizat ve personele rağmen gece boyunca çalışmalarını sürdürdüler.

Yangın söndürme çalışmalarına Bodrum ve Milas'ta bulunan belediyeler ve çok sayıda kamu ve özel sektör kuruluşu da itfaiye, arazöz ve iş makinesi desteği verdi. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan ve Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, gece boyunca yangın söndürme çalışmalarını yangın alanında işçilerle birlikte söndürme çalışmalarına da katılarak takip ettiler. Yangın söndürme çalışmasına katılan helikopterler havanın kararması ile birlikte son verdikleri çalışmalarına sabahın ilk ışıkları ile birlikte yeniden başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious