Bodur meyvecilik üreticiye daha fazla kazandırıyor..

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Son yıllarda Çukurova Bölgesi'nde yaygınlaşan bodur meyveciliğin yöredeki üreticilerin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıya çözüm olduğu belirtilerek meyveciliğin önünün gelecek yıllarda daha da açılacağı ifade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel Müdür Alpertunga Taşdurmaz, 8 yıl önce İtalyan Zanzi firması ile işbirliği yaparak bölgeye bodur meyveciliği getirdiklerini belirterek diğer tarımsal üretimlerden zarar eden bölge üreticisi için meyveciliğin bir alternatif olduğunu söyledi. Bodur meyveciliğin dikim sonrası kısa sürede meyve vermesi, birim alandan daha fazla ürün alma, üründe kalite ve pazarlamada sorun yaşamama, turfanda üretim ile daha yüksek fiyattan satış yapabilme gibi avantajları bulunduğunu kaydeden Taşdurmaz, önümüzdeki 10 yıl içinde 5 milyon meyve fidanının satışını hedeflediklerini anlattı.

33 dekar bahçesine bodur kayısı, erik ve nektarin dikimi yapan üretici Mustafa Teke ise tarımsal üretimle içli-dışlı olmasına rağmen bir arkadaşının tavsiyesi ile meyve bahçesi kurduğunu belirti. 3 yıllık ağaçların dikimden bir yıl sonra ürün vermeye başladığını anlatan Teke, geçen yıl pazarlama sorunu yaşamadığını, normal dönemden 15-20 gün önce çıkan ürünlerini bu yıl da sattığını vurguladı. Normal şartlarda dekara kayısı, elma ve erikte ortalama 500 kilogram ürün alınmasına rağmen bodur meyvecilikte 2-2.5 ton ürün alınabiliyor. 10 gün önce Anamur'da hasadı yapılan ilk kayısının 25 YTL'den ihrac edildiği bugünlerde ise 5-6 YTL'den turfande meyvelerin alıcı bulduğu da ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious