Boğazda facianın eşiğinden dönüldü

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Boğazı'nda "Ville De Dubai" isimli kuru yük gemisi, dümen kilitlenmesi sonucu metrelerce sürüklenerek Bebek'te karaya oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre olay saat 15.15 sıralarında Beşiktaş Bebek sahilinde meydana geldi. Karadeniz'den Marmara Denizi istikametine giden Ville De Dubai isimli kuru yük gemisinin dümeni kilitlendi. Sahile doğru sürüklenen gemi, kıyıya yaklaşık 100 metre mesafede karaya oturdu.

Olayın ardından Kıyı Emniyeti Gemi Kurtarma Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik harekete geçti. Olay yerine gelen Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Müdürlüğü'ne ait bir römorkör, gemiyi bağlanan zincir yardımıyla çekerek karaya oturduğu yerden kurtarmaya çalıştı.

Bu arada kurtarma çalışmaları devam ederken İstanbul Boğazının gemi trafiğine kapatılmaması ve karaya oturan gemiye yakın mesafeden başka gemilerin geçmesi dikkat çekti.

Olayın görgü tanığı olan Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş, geminin dümeninin kilitlendiğini ve sürüklenerek karaya oturduğunu söyledi. Kurtarma çalışmaları sırasında İstanbul Boğazı'nın gemi trafiğine kapatılmamasını eleştiren Çetintaş, çalışmalar sırasında gemideki konteynırların denize düşmesi halinde daha büyük sorunların yaşanabileceğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious