Boğaziçi Üniversitesinde devir teslim töreni

Boğaziçi Üniversitesinde devir teslim töreni.15536
  • Giriş : 07.08.2008 / 00:17:00

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Kadri Özçaldıran, görevi Prof. Dr. Ayşe Soysal'dan devraldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'de düzenlenen devir teslim töreni, caz korosu konseriyle başladı.

Prof Dr. Kadri Özçaldıran, burada yaptığı konuşmada, “Rektörlük dönemim boyunca Boğaziçi Üniversitesini Boğaziçi Üniversitesi yapan temel özelliklerden hiçbiri değişmeyecek” dedi.

BÜ'nün gerçek anlamda üniversite olmasını sağlayan, bilim, sanat ve kültürel üretkenliğin hiçbir koşula bağlanmadan, herhangi bir kısıtlama olmadan üretildiği, tartışıldığı ve dağıtıldığı bir kurum olma özelliğinin değişmeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Özçaldıran, üniversitedeki demokratik, katılımcı, farklılıkları zenginlik olarak algılayan, yatay örgütlenmeyi mümkün kılan atmosferin asla değişmeyeceğini ifade etti.
Prof. Dr. Özçaldıran, görev yapacağı 4 yılın sonunda BÜ'nün, araştırma üniversitesi olma potansiyelini daha fazla gerçekleştirmiş ve bilgi üretiminde daha da ileriye gitmiş olacağını söyledi.

BÜ'nün ABD ve Avrupa'nın önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarıyla eğitim ve araştırmaya yönelik ağlarını sıkı dokuyan bir üniversite haline geleceğini dile getiren Özçaldıran, “Nitelikli, kaliteli öğretim üyesi almamızı sürdürülebilir kılan tedbirleri hayata geçireceğiz. Çevre bilinci ve duyarlılığını bir aşama ileri götürürsek mutlu ve gururlu olacağım” diye konuştu.

Özçaldıran, 4 yıl sonra bayrağı teslim etme zamanı geldiğinde görevini başarıyla tamamlamış insanlara özgü huzuru duymak istediğini sözlerine ekledi.

Eski rektör Prof. Dr. Ayşe Soysal da, Boğaziçi Üniversitesinin bir benzerinin olmadığını vurgulayarak, “Sahip olduğumuz bu kurumun özelliklerini, özgünlüğünü, özgürlüğünü, estetiğini, paylaşım ortamını korumak, akademik mükemmeliyetini daha üst platformlara taşımak, her yönetimin görevi” diye konuştu.

Öğretim üyeleri adına konuşan Prof. Dr. Güler Fişek de devir teslim törenlerinin bayrak yarışı gibi görünmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Ayşe Soysal yeni Rektör Özçaldıran'a rektörlük cübbesini teslim etti. Özçaldıran da Soysal'a bir buket çiçek sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*