Boğday'ın idam kararının onaylandığı haberi yalanlandı

Boğday'ın idam kararının onaylandığı haberi yalanlandı.16104
  • Giriş : 02.05.2008 / 02:10:00
  • Güncelleme : 01.05.2008 / 23:52:25

Riyad Büyükelçisi Türk vatandaşının "idam kararının onaylandığı" haberlerinin doğru olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükelçi Koru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sabri Boğday adlı Türk vatandaşının Suudi Arabistan'da Bidayet Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldıktan sonra bu kararı bütün hakimlerin bir araya gelip imzalaması gerektiğini, ancak bir imzanın eksik olduğunu, bunun da dünkü duruşmada imzalandığını kaydetti.

"İdam kararının onaylandığı bilgisi tamamen yanlış. Henüz onaylanmış bir karar yok" diyen Büyükelçi, mahkeme sürecinin dünkü imzayla tamamlandığını, temyiz sürecinin ise bundan sonra başlayacağını vurguladı.
Büyükelçi Naci Koru, 1 ay içinde temyize gideceklerini kaydederek, kararı avukatlara gösterdiklerini, olumlu bazı görüşler aldıklarını ve konuyla ilgili "çok umutlu" olduklarını bildirdi.

Hatay'ın Samandağ ilçesinden 10 yıl önce Suudi Arabistan'ın Cidde şehrine giderek burada berber dükkanı açan Sabri Boğday adlı Türk vatandaşı, "bir tartışma sırasında Allah'a küfretmekle" suçlandı ve tutuklanarak cezaevine konuldu. 13 aydır cezaevinde bulunan Boğday, bu sürede birçok kez duruşmaya çıkarıldı ve çıktığı son duruşmada idam cezasına çarptırıldı.

Konuyla ilgili haber için tıklayın

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious