‘Böl ve yönet' planı

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Amerika’nın yeni Irak planına göre Bağdat 30’a bölünecek. Her bölgenin başında bir komutan olacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz The Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, ABD’nin yeni güvenlik planını ele geçirdi. ABD Ordusu’nun Irak’taki yeni komuta General Petraus’un katkılarıyla hazırlanan FM 3-24 kodadlı planın uygulamaya geçmesiyle başta Bağdat olmak üzere tüm Irak’ta asayişin sağlanması hedefleniyor. 220 sayfalık plana göre ABD Başkanı George Bush’un takviye asker gönderme kararına rağmen önü alınamayan direnişçi saldırılarını durdurmak için Bağdat’ta geniş kapsamlı bir güvenlik operasyonu yapılacak. The Independent “Böl ve Yönet” adını verdiği plan için “Bush son manevrasını yapıyor... Eğer bu taktik de başarısız olursa, ABD yavaş yavaş Irak’tan çekilmek zorunda kalacak” yorumunu yaptı. İşte planın çarpıcı detayları:

* Bağdat’ın 89 idari biriminden yaklaşık 30’u güvenlik çemberine alınacak. Bu bölgelere sadece yeni çıkarılacak kimlik kartları olanlar girebilecek.

* Şiiler Sünniler’in; Sünniler de Şiiler’in mahallesine girmek için önce askeri yetkililerden izin almak zorunda olacak.

* Gece sokağa çıkma yasağı ilan etme veya operasyon düzenleme yetkisi her bölgenin başında bulunan komutanın elinde olacak.

* Örneğin, askeri komutan istediği takdirde askerlik çağına gelmiş Iraklı gençleri toplayarak zorla orduya alabilecek.

* Plan uyarınca Bağdat’ın güney ve doğusunda 5 tümen (40 bin asker) görevlendirilecek.

* 3 tümen de İran sınırına konuşlandırılacak.

The Independent, böl ve yönet taktiğinin daha önce Fransızlar tarafından Cezayir’de, ABD tarafından Vietnam’da ve İsrail tarafından Filistin’de uygulandığını hatırlatarak “Hiçbirinde başarı sağlanamadı” yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious