Bolat: Kapatma davası baştan yanlıştı

Bolat: Kapatma davası baştan yanlıştı.8744
  • Giriş : 01.04.2008 / 14:08:00

Bolat yaptığı yazılı açıklamada, davanın açılmasının baştan yanlış olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bolat yaptığı yazılı açıklamada, davanın açılmasının baştan yanlış olduğunu, 7 ay önce halktan yüzde 47 oy almış bir siyasi partiye tartışmalara açık, zayıf gerekçelerle kapatma davasının açılabilmesinin, bunun zaten hukuki olmadığını, siyasi bir karar olduğunu belirtti.

Bolat: Kapatma davası baştan yanlıştı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, "AK Parti'nin kapatılmasını isteyen iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi kararıyla birlikte, hem siyasi alanda, hem ekonomik alanda uzun bir belirsizlik sürecinin içine girmiş bulunuyoruz" dedi.

Bolat yaptığı yazılı açıklamada, davanın açılmasının baştan yanlış olduğunu, 7 ay önce halktan yüzde 47 oy almış bir siyasi partiye tartışmalara açık, zayıf gerekçelerle kapatma davasının açılabilmesinin, bunun zaten hukuki olmadığını, siyasi bir karar olduğunu açıkça ortaya koyduğunu öne sürdü.

Bolat, "Bu davanın bir iktidar mücadelesinin aracı olarak açıldığını herkes net bir şekilde görebilmektedir. Türkiye'de geliştirmeye çalıştığımız demokrasi, hukuk devleti normları, AB müzakere süreci, Türkiye'nin yurt dışındaki imajı, halk iradesi, siyasi ve ekonomik istikrar bu davanın açılmasıyla ciddi bir darbe yemiştir. Halbuki Türkiye'nin önünde tarihi bir fırsat vardı. Bu iddianamenin reddedilmesi halinde Türkiye belirsizlik sürecini kısa sürede atlatabilme şansı bulacaktı. Ancak ne yazık ki bu olmadı" görüşünü savundu.

Şimdi Türkiye'nin hiç de hak etmediği, zor bir süreç başladığını ifade eden Bolat, şunları kaydetti:

"AK Parti'nin kapatılmasını isteyen iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi kararıyla birlikte hem siyası alanda, hem ekonomik alanda uzun bir belirsizlik sürecinin içine girmiş bulunuyoruz. Dünyada mali piyasalarda yaşanan çalkantının etkisinin sürdüğü ve Türkiye'nin makro istikrardaki durumu korumaya çalıştığı bir dönemde, şimdi artık gündem tamamen bu davaya ve savunma sürecine kilitlenecek. Hükümetin tüm ilgisi, dikkati davaya yönelecek. Ülkemizde aylarca belirsizlik ve istikrarsızlık süreci olacak. Dış politika, AB'yle üyelik müzakere süreci, ekonomideki reformlar ikici plana düşecek."

-"PARTİ KAPATMALAR ÜLKEMİZİN GÜNDEMİNDEN KALKMALIDIR"-

Türkiye'de demokrasinin, temel hak ve hürriyetlerin, hukuk devleti normlarının hakim olmasını, Türkiye'nin zorlukla yakaladığı istikrar döneminin uzun soluklu olmasını istediklerini belirten Bolat, ancak Türkiye'de iktidar mücadelesi adına her türlü yanlışlıkların yapıldığını savundu.

Bugün artık gelişmiş ülkelerin gündeminden hemen hemen tamamen kalkan ancak Türkiye'nin son 100 yıllık geçmişinde adeta sıradan bir uygulama haline gelen parti kapatmaların, demokrasinin tam anlamıyla tesisi için ülkenin gündeminden de kalkmasını isteyen Bolat, "Türkiye'nin gelişmesi açısından parlamentonun teröre ve şiddete bulaşmadığı takdirde, herhangi bir siyasi partinin düşünce özgürlüğü çerçevesindeki eylemlerden ötürü kapatılmasını engelleyecek yasal düzenlemeleri ivedilikle yapması uygun olacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious