Bölge bölge gün gün hava durumu

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Havalar ısınmaya devam ediyor. Hafta sonu hava sıcaklığı 15 derecenin üzerine çıkacak. Pazartesi ülkenin batısında sağanak geçişleri bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye genelinde sisli ve hava kirliliğini artıran hava koşulları üç gün daha etkisini sürdürücek. Pazartesi günü soğuma ile birlikte ülkenin batısında sağanak geçişleri bekleniyor. Ancak sonrasında yine yüksek basınç gelecek.

İstanbul ve Bursa’da pazar gününe kadar rüzgar zayıf, pus etkisini sürdürücek. Öğle saatlerinde ise güneş görülüyor. Pazartesi günü İstanbul’da yağmur var. Ankara’da sis yoğunluğunu artırıyor. İzmir’de de pus oluşuyor, öğle saatlerinde ise hava az bulutlu ve ılık. Adana’da açık bir hava var. Bugün İstanbul ve Bursa 14, Ankara 10, İzmir 16, Adana 19 derece.

Marmara’da iki gün daha rüzgar zayıf, özellikle kıyılarda pus oluşumu devam edecek. Öğle saatleri ise az bulutlu ve ılık geçiyor. Pazartesi günü karayele dönecek rüzgar, hava kirliliğini azaltırken, sağanak yağmur ve soğumaya neden olacak. Bugün Edirne 13, Çanakkale 14, Kocaeli 15 derece.

İç Anadolu kurak günler geçiriyor. Yaklaşık bir aydır önemli bir yağış görülmüyor. Rüzgar çok hafif estiğinden, bölgede yoğun sis var. Bugün Konya 9, Eskişehir 10, Sivas 7 derece.

Ege’nin iç kesimlerinde sis, kıyılarında ise pus oluşuyor. Bulut yoğunluğu ise az olacak. Pazartesi günü yağmur geçişi olabilir. Denizli 16, Bodrum 17, Kütahya 9 derece.

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri önümüzdeki günlerde de az bulutlu. Akdeniz kıyılarında güneşin görüldüğü saatlerde hava oldukça sıcak, Güneydoğu Anadolu’da ise serin geçiyor. Bugün Antalya 20, Gaziantep 14 derece.

Doğu Anadolu haftayı yağışsız geçiriyor. Ayaz nedeni ile gece sıcaklığı özellikle kuzey kesimlerde - 20 dereceye kadar düşüyor. Gündüz sıcaklığı ise Erzurum’da 5, Malatya’da 11, Van’da 7 derece olacak.

Karadeniz’de de bulutlanma az. Batı ve iç kesimlerinde gece ve sabahları sis etkili oluyor. Hafta başı Bolu cevresinden itibaren yağış bekleniyor ve hava soğuyacak. Bugün Trabzon 12, Samsun 14, Bolu 10 derece.

Pazartesi'nden itibaren ise yağış geliyor

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Hava Tahmin Merkezi, Marmara Bölgesi'nde halen yer yer yoğun olarak görülen sisin, önümüzdeki hafta başına kadar devam edeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, özellikle gece ve sabah saatlerinde İstanbul başta olmak üzere İstanbul Boğazı, Çatalca, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Bağcılar, Kağıthane, Ümraniye, Kartal, Pendik ve Tuzla ilçeleri ile Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova, Kocaeli ve Bilecik'te kuvvetli sis beklendiği kaydedildi.

“Yüksek basınç sisteminin etkisinde olan Marmara Bölgesi'nde halen yer yer yoğun olarak görülen sisin önümüzdeki hafta başına kadar devam edeceği tahmin edilmektedir” denildi.

KAYAK MERKEZLERİ KARA HASRET

Türkiye'nin önde gelen kış turizm merkezlerinde sezon hazırlıklarını tamamlayan işletmeciler, bu yıl kara hasret kaldı.
Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bir hafta öncesine kadar kar kalınlığının 4 santimetre olduğu “Beyaz Cennet”te, 15 günden beri kar yağışı olmaması ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kar eridi.

Yetkililer, bölgede sadece güneş ışınlarının vurmadığı yerlerde kar kaldığını belirterek, hava sıcaklığının gündüz 2, gece eksi 2 derece olarak ölçüldüğünü Uludağ'da pazar gününden sonra kar yağışı beklendiğini bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious