'Bölge halkı terörden çok çekmiş'

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Wilson, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin insanın terörizmden çok çektiğini belirterek, "İnsanların terörizmden uzak durmaları gerekiyor." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün ilk olarak Baro'da Başkan Sezgin Tanrıkulu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşen Wilson, Diyarbakır gezisinin son durağında AK Parti İl Teşkilatı'nı ziyaret etti. Büyükelçi Wilson'u AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Kurt karşıladı.

Diyarbakır gezisi sırasında bölgenin çok ciddi bir turizm potansiyeli olduğunu gözlemlediğini dile getiren Wilson, halkın kendi yaşadıkları yerle gurur duyacak çok etkenleri olduğunu söyledi.

AK Parti İl Teşkilatı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Wilson, "Bölgenin ABD'ye bakış açısını nasıl buldunuz?" sorusuna "Görüştüğüm herkes bana çok dostça yaklaştı" cevabını verdi.

Gazetecilerin "Terörün avukatlığını yapanlar çıkmaz sokaktadır" ifadesinin teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarına bir mesaj olup olmadığının sorulması üzerine Wilson, "Ne Öcalan avukatlarına ne de herhangi spesifik şahsı ima etmedim. Terörizm bir çıkmaz sokaktadır ve bütün dünyada teröristler bir çıkmaz sokaktadır. Oluşturmaya çalıştıkları gelecek insanların sona erdirmeye çalıştığı karanlık bir bir gelecektir" şeklinde konuştu.

ABD'li Büyükelçi Wilson, bölge insanının da terörizmden çok çektiğine işaret ederek, "Biz bundan büyük üzüntü duymaktayız. İnsanların terörizmden uzak durması gerekmektedir. Biz Türkiye'nin vatandaşlarının terörize karşı verdikleri mücadeleyi destekliyoruz" diye konuştu.

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson ve beraberindekiler Diyarbakır'daki temaslarının ardından Mardin'e gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious