Bölge'de Öcalan gerginliği: 50 gözaltı

Bölge'de Öcalan gerginliği: 50 gözaltı.16253
  • Giriş : 15.02.2009 / 16:14:00

Terör örgütü PKK'nın elebaşının yakalanışının yıl dönümünü bahane eden bir grup, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Mardin, Şırnak ve Mersin'de izinsiz gösteriler yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Hakkari merkez, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde, fırın ve eczanelerin dışındaki iş yerleri açılmadı. Bölgede, olası eylemlere karşı geniş güvenlik önlemleri alındı.

Hakkari ve ilçelerindeki kent merkezlerine giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı, Yüksekova ilçesinde her yıl olayların sıkça yaşandığı noktalara güvenlik güçleri yerleştirildi.

İl merkezi, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde, gece toplanan bazı gruplar tarafından ateş yakıldığı, bölücü başı ve terör örgütü PKK lehine sloganlar atıldı. Göstericiler, mahallelerde yakılan ateşlerin söndürülmemesi için barikatlar kurdu, buna rağmen bölgeye giden itfaiye ekipleri ateşleri söndürdü.

Slogan atan gruplar ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Havaya açılan uyarı ateşinden sonra göstericiler dağıldı.

İlerleyen saatlerde yüzleri maskeli gruplar, bazı mahallelerde polise taşla saldırdı. Güvenlik üçlerinin göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği grup, sokak aralarına kaçtı.

Bu sırada göstericilerin attığı taşların isabet ettiği 2 polis memuru, başından yaralandı. Yaralı polisler, Hakkari Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

-YÜKSEKOVA'DA 2'Sİ ÇOCUK 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki bazı mahallelerden ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçen göstericilere, polis ekipleri göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Göstericilerin, başta Yüksekova-Şemdinli yolu olmak üzere ana yolları trafiğe kapatarak barikat kurduğu gözlenirken, Cumhuriyet, Yeni Mahalle, Orman, Yeşil Dere, Esentepe ve Kani Heyder mahallelerdeki izinsiz eylemlerin sürdüğü öğrenildi.

Polisin müdahale ettiği gösterilerde, 2'si çocuk 4 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

-DİYARBAKIR'DAKİ İZİNSİZ YÜRÜYÜŞ-

Diyarbakır'da, Turgut Özal Bulvarı'ndaki DTP İl Binası önünde toplanan ve aralarında DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler'in bulunduğu grup, basın açıklaması yapmak üzere Koşuyolu Semti'ne doğru yürümek istedi.

Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine, Belediye Başkanı Baydemir, Vali Hüseyin Avni Mutlu'yu telefonla arayarak izin istedi.

Uyarılara rağmen dağılmayan gruptan bazı kişilerin polise taş atması üzerine, polis müdahale ederek, göstericileri dağıttı.

Kentin bazı semtlerinde yer yer gösteriler devam ederken, aralarında ARD televizyonu kameramanı Meyser Tuncay'ın da bulunduğu bazı vatandaşlar yaralandı.

-MERSİN'DEKİ İZİNSİZ GÖSTERİLER-

Şevket Sümer Mahallesi'ndeki ara sokaklarda, çoğunluğunu çocukların oluşturduğu gruplar, lastik yakarak, polise taş attı. Sapanlarla bilye de atan gruplara, bölgede görev alan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti.

Bu arada, bazı çevik kuvvet ekipleriyle gösterilere katılmayan bazı çocukların bilye oynadığı gözlendi. Polis, olası gösterilere karşı aldığı önlemi sürdürüyor.

Kentin farklı mahallelerinde dün yapılan gösterilerde, polise sapanla atılan bilyeler ele geçirilmiş, İl Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer, düzenlediği basın toplantısında, bunları gazetecilere göstermişti.

-İDİL'DE 1 KİŞİ YARALANDI-

Şırnak'ın İdil ve Cizre ilçelerinde, izinsiz gösteri yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti.

İdil'de Adile Naşit Caddesi'nde toplanan bir grup, terör örgütü lehine slogan atarak izinsiz gösteri yapmak istedi. Uyarıya rağmen dağılmayan grup, polisin tazyikli su ve biber gazı müdahalesiyle dağıldı. Çıkan gerginlikte bir kişi gözaltına alındı. Yaralanan İ.Ş, İdil Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Mardin Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Cizre'de ise Cizre-İdil karayolunda izinsiz gösteri yapmak isteyen grup, polisin uyarısına rağmen dağılmadı.

Polis, grubu tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek dağıttı.

Bu arada, polis ekipleri, ailelere, çocuklarına sahip çıkmaları yönünde uyarı yaptı.

Öte yandan, Diyarbakır'ın çeşitli semtleri, Şırnak'ın İdil, Cizre, Mardin'in Derik, Nusaybin, ve Kızıltepe ilçelerinde bazı esnafın kepenk kapattığı gözlendi.

BATMAN'DA 50 GÖZALTI

[Yılmaz Ekinci / Batman / HABER 7] Terör Örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin 10. yıl dönümü olan 15 Şubat'ta meydana gelen olaylarda toplam 50kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Bugün Batman'ın kenar semtlerinde lastik yakıp polislere molotof kokteyli ve taş atan göstericilere polis müdahale etti. Çıkan olaylarda toplam 50 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Batman'ın kenar semtleri olarak bilinen, Bağlar, Karşıyaka, Petrolkent gibi mahallelerde gösteriler devam ederken, polis kent merkezinde olası olaylara karşı güvenlik önlemi lamaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*