'Bölgemizde yaşananlar bizi endişelendiriyor'

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Vladimir Putin, ABD'nin İran'a saldırı düzenleme konusuna dair yaşanan gelişmelerle ilgili soruyu cevaplarken "Bölgemizde yaşananlar bizi endişelendiriyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu görüşmeden sonra sonra Azerbaycan ve Rusya heyetler arası görüşmeleri yapıldı.

Görüşmeler tamamlandıktan sonra ise Azerbaycan'la Rusya arasında biri kültürel anlaşma diğeri ise siyasi içerikli deklarasyon olmak üzere iki belge imzalandı. İki ülke arasındaki ortak siyasi deklareyi Aliyev ve Putin imzaladı.

İmzaların atılmasından sonra başlayan ortak basın toplantısında konuşan Putin, "Burası bizim bölgemiz. İran'la ilgili yaşananlar bizi de ilgilendiriyor. Bu bizim için önemlidir. Ancak biz gelecekle ilgili olumlu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Gürcistan'da yaşananlara da değinen Putin, "Bu önemli ve zor bir problem. Ama çözülemez değil" diye konuştu.

Dağlık Karabağ sorununun çözümünde Rusya'nın konumuna da değinen Putin, konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerle Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'la Moskova'da bir araya geleceğini söyledi. Putin, "Dağlık Karabağ sorunu olmasaydı Azerbaycan'la Rusya'nın ticaret hacmii 1 milyar değil, 5 milyar dolar olurdu" şeklinde konuştu. Moskova'nın iki tarafa da baskı yapmak istemediğini belirten Rusya Devlet Başkanı Moskova'nın Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerindeki bütün sorunların çözümünü istediğini söyledi.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ise Rusya'nın ülkesi ile ekonomik ilişkisi olan devletler arasında ilk sırada geldiğini ve son iki yıl içinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkmasını sevindirici bulduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious