Bölgesel Kürt yönetimi sınır köylerini boşaltıyor

Bölgesel Kürt yönetimi sınır köylerini boşaltıyor.14615
  • Giriş : 24.11.2007 / 11:02:00

TSK'nın olası bir sınır ötesi harekâtında, sınır köylerinin zarar görmemesi için boşaltıldığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin olası bir sınır ötesi harekâtında, sınır köylerinin zarar görmemesi için, Bölgesel Kürt Yönetimi önlem alıyor. Sınır hattındaki 200 köyün boşaltılması için çalışma başlatıldı. Köylerde yaşayanların olası bir operasyondan etkilenmemesi için Kürt yönetimince geliştirilen projeyle köylüler iç bölgelere yerleşmeleri için ikna edilmeye çalışılıyor. Köylüler için iç bölgelerdeki köylerde konut yapımına başlanacağı belirtildi.

Projeyle ilgili finansmanın bir bölümünün Türkiye tarafından karşılanacağı da ileri sürüldü. Kuzey Irak'ın Zaho kentinden İran'a kadar uzanan 300 kilometrelik sınır hattında 300 köy bulunduğu, bu köylerden 200'ünün operasyon alanı içinde olduğu kaydedildi.

'Asker köye gelmesin'

K. Irak topraklarında PKK'ya yönelik gerçekleştirecek harekâta Kürt liderlerden sonra köylüler de farklı bakmaya başladı. Daha önce, 'Türk askeri gelirse savaşırız' diyen köylüler artık farklı konuşuyor.

Sınırdaki Xizava köyünde oturan Ali Muhammet, 'Türk askeri, bölgemize gelmek istiyor. PKK dağda. Bize zarar verilmesin. Dağda gidip savaşsınlar. Asker

köyümüze gelmesin, köyde PKK yok' dedi.Mahmut Ali de Türk askerinin Kuzey Irak'ı işgal edeceği söylentileri nedeniyle tedirgin olduklarını, ancak son açıklamaların kendilerini rahatlattığını belirtti. Ali, 'Türkiye sınır hattında ne yapacaksa yapsın, bizim köylerimize gelmesin. PKK'lılar dağda. Savaşacaklarsa orada savaşsınlar. Bize zararları olmasın. Köylere Türk askeri gelmesin' diye konuştu.

Cotyar Selim de 'PKK dağda. Asker dağda ne yaparsa yapsın, ama köylere zarar gelmesin' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious