Boliç: Dikkat et Türkiye

Boliç: Dikkat et Türkiye.7428
  • Giriş : 31.05.2007 / 09:24:00
  • Güncelleme : 31.05.2007 / 09:39:53

Boliç, Bosna Hersek ile oynayacağımız maç öncesi Bosna'yı masaya yatırdı, Türkiye'yi ise uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uzun yıllar Türkiye'de Futbol oynayarak bizden biri olan Elvir Boliç, 2 Haziran Cumartesi günü Bosna Hersek ile oynayacağımız maç öncesi Bosna'yı masaya yatırdı, Türkiye'yi ise uyardı.

8 ay önce futbolu İstanbulspor'da bırakan ve şu an Bosna'da olan Elvir Boliç Bosna'nın genç bir ekip olduğunu ve Türkiye'nin ilk 20 dakika içinde gol atması halinde maçı farklı kazanabileceğini belirtti. Ligtv.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Boliç Bosna Federasyonu'nda yaşanan gelişmeleri ve bunun yankılarını da anlattı. Elvir Boliç genç bir takımdan oluşan Bosna'nın en iyi futbolcusu olarak Parma'da oynayan kaptan Zlatan Muslimoviç'i gösterdi. İşte Elvir Boliç'in Bosna&Hersek - Türkiye maçıyla ilgi röportajının ayrıntıları;

Boliç, Türkiye, Bosna ile karşılaşıyor. Bosna'da tecrübeli isimler rest çektiler. Genç futbolcularla sahaya çıkacak Bosna. Ve Türkiye yeni isimleri tanımıyor. Futbolcularımız hangi isimlere dikkat etmeli Bosna'da?

Bosna artık genç futbolcularla mücadele edecek. Ünlü ve tecrübeli futbolcular bu maçta olmayacak. Şu an en önemli futbolcu Zlatan Muslımoviç. Parma'da oynuyor. Bosna'nın takım kaptanı da Muslımovic aynı zamanda. Forvette etkili bir isim ama henüz tecrübeli değil. Bosna'da şu an en etkili futbolcu o olarak görünüyor ama sonuçta bu onlar için bir vitrin maçı. Genç futbolcular bir anlamda kendilerini gösterebilmek için de oynayacaklar. O yüzden bazı genç futbolcular da sahneye çıkabilir. İyi bir hava yakalayabilirler. Türkiye erken gol bulursa Bosna için işler kötüleşebilir ama...

Peki teknik direktör Fuad Muzuroviç için ne dersin? Nasıl bir teknik adamdır?

Fuad Muzuroviç iyi bir teknik adamdır, tecrübelidir. Daha önce milli takımda da beraber çalışmıştık. Milli takımın ilk hocasıdır. Ama tecrübeli futbolcuların rest çekmesi onu da zor durumda bıraktı. Avrupa'da oynayan en az 10-12 futbolcu milli takıma gelmedi. Bu onun için bir dezavantaj. Ama Norveç'i Muzuroviç bu genç kadroyla yendi. Türkiye'yi de yenebilirler. Gençleri motive etmeyi iyi başarıyor. Türkiye'ye karşısına da büyük bir hırsla çıkacaklar.

- "FUTBOLCULARIN İZLEDİĞİ YOL YANLIŞ" -

Bazı futbolcular, özellikle Avrupa'da oynayanlar Federasyon'a karşı tepkilerini milli takıma gelmeyerek göstermişlerdi. Sen de bu olayları yakından takip ediyorsun. Sence kim haklı bu konuda? Futbolcular mı yoksa federasyon mu?

Evet rest çektiler. Bana göre futbolcular haklı fakat izledikleri yol yanlş. Tepkilerini farklı biçimde yansıtabilirlerdi. Milli takımı böyle terk etmemelilerdi. Ben de bu olayları yaşadım. Federasyonun da hataları büyük tabii..

Federasyon ne yaptı da futbolcular böyle isyan etti?

Bosna futbolunda pek insan yok. Federasyonda senelerden beri hep aynı insanlar çalışıyor. 10-15 kişi bunlar. Ve bunlar hakkında birçok iddia atıldı. Yok futbolculardan para istiyorlar, işte bazı futbolcuları para karşılığı milli takıma alıyorlar gibi... Bunların başında da Ahmet Pasaliç geliyor. Bu yüzden bazı futbolcular federasyondaki bazı isimlerden çok rahatsız oldular. Onlar gitmezse bizde gelmeyiz dediler. Ama onlar da koltuğu bırakmadılar. Bosna futbolunun daha iyi yerlere gidebilmesi için Federasyon'daki isimlerin değişmesi lazım. Eğer giderlerse yeni yöneticiler gelirse hem tecrübeli futbolcular da geri döner hem de Bosna futbolu kurtulur. Çünkü biz ne Avrupa Şampiyonası'na nede Dünya Kupası'na katılabildik. Bu duyguları tadabilmek için yeni bir reform şart bence...

Federasyondaki isimler gitmezse bile bu futbolcular bir gün milli takıma dönerler mi?

Zor. Geri dönmezler bir daha bana göre.

Bosna'nın Türkiye karşısında şansı nedir sana göre ?

Türkiye tabii ki daha şanslı. Oturmuş kadrosu, tecrübeli ve yıldız futbolcularıyla Bosna'yı çok zorlar. Eğer ilk 30 dakikada Türkiye gol atarsa çok kolay bir şekilde Bosna'yı yener. Ama gol atamazsa işler zorlaşır. Çünkü genç takımlar ne kadar uzun süre gol yemezlerse o kadar daha iyi oynarlar. Türkiye buna dikkat etmeli.Eğer erken gol yedikleri takdirde moralleri bozulur ve oyundan düşerler. Türkiye bu maçta daha şanslı. Fakat Bosnalı gençler de iyi bir hava yakalarlarsa Türkiye zorlanabilir. Sonuçta herkes Norveç karşısında bu futbolcuların nasıl oynadıklarını gördü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious