Bolluk: "Doğu Perinçek örgüt lideri!"

Bolluk:
  • Giriş : 02.02.2009 / 13:19:00

Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, ''Dünyada tanıdığım, bildiğim bir örgüt var, o da İşçi Partisi'dir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, ''Dünyada tanıdığım, bildiğim bir örgüt var, o da İşçi Partisi'dir'' dedi ve ekledi:

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunmasını yapan Bolluk, iddianamenin kendisiyle ilgili bölümünde yöneltilen suçlamalara ilişkin delil bulunmadığını öne sürdü.

''Sözde örgüte üye olduğu ve halkı isyana teşvik ettiği'' gerekçesiyle suçlandığını söyleyen Bolluk, iddianamenin yazılış tarzı nedeniyle suçlamalara cevap verirken bir sistematik kuramadığını ifade etti.

Bu nedenle iddianamedeki suçlamalara sırayla cevap vereceğini belirten Bolluk, ajandasında yer alan ''Alemdaroğlu'nun evindeyiz'' şeklindeki notun bir sempozyum sırasında konuşmacının sözlerinden alınan not olduğunu anlattı.

İddianamede, bir ajanda da Sabancı suikastı sanıkları Fehriye Erdal, Mustafa Duyar ve İsmail Akkol'un adının geçtiğinin belirtildiğini kaydeden Bolluk, söz konusu ajandanın kendisine ait olmadığını söyledi.

Bolluk, iddianamede yer alan telefon konuşmalarına da değinerek, Doğu Perinçek ile ''AKP Kapatılsın'' şeklinde dergide atılması planlanan bir başlık üzerinde konuştuklarını, Perinçek'in buna karşı çıktığını ve yargıdan bazı şeyler beklenmesini eleştirerek, ''Halk ihtilaliyle devirmek lazım'' dediğini ifade etti.

Perinçek'in savunmasında ''ihtilal'' kelimesini kullandığından emin olmadığını belirttiğini hatırlatan Bolluk, kullanılmış olsa bile ''ihtilal''den İP'in ne anladığının önemli olduğunu söyledi.

Bolluk, parti tüzüğünden amaç maddesini okuyarak, ''Yapacağımız devrim burada anlatılan devrimdir. Sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın ihtiyacıdır. Sonunda yapacağımız da budur. Kastedilen ihtilal de budur'' dedi.

İddianamede yer alan diğer telefon konuşmalarına ilişkin de ayrı ayrı açıklamalarda bulunan Bolluk, kendi bölümünde bazı başka kişilerin konuşmalarına yer verildiğini, bunun kafa karışıklığı yarattığını söyledi.

Bolluk, numarasının davanın bazı sanıklarında çıkması ve bazı sanıkların numaralarının da kendisinde bulunmasının örgüt irtibatı olarak gösterildiğini belirterek, bahsedilen kişilerin neredeyse tümünün İşçi Partisi üyesi olduğunu, kendisinin partinin merkez karar kurulunda görev yaptığını, bu numaraların çıkmamış olmasının tuhaf olacağını savundu.

-DOĞU PERİNÇEK'İN TALİMATI-

Doğu Perinçek'in başka biriyle yaptığı konuşmada ''Devlet Bahçeli'nin 9 Sabıkası'' adlı kitabın ilanının dergiye konulmasının kendisine söylenmesini istediğini belirten Bolluk, şöyle konuştu:

''Bu konuşmadan örgütsel talimatlarla haber yaptığım sonucuna varılıyor. Benim örgüt üyeliğim de buradan çıkıyor. Bu iddiaya karşı nasıl bir savunma yapabilirim? Doğu Perinçek örgüt lideri ondan şüphe yok zaten. Dolayısıyla talimat sözde Ergenekon örgütünün talimatı. Doğu Perinçek ilanı koysun diyor. Talimatı yerine getirip getirmediğim de belli değil. Ancak onu da ben söyleyeyim, getirdim, getirmez miyim?''

''Doğu Perinçek'le olan ilişkilerinin Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve İP Genel Başkanı şeklinde olmadığı ve örgütsel bağlarının bulunduğunun'' iddia edildiğini anlatan Bolluk, yaklaşık 30 yıldır İP üyesi olduğunu, 1987 yılında 2000'e Doğru Dergisi'nde başladığı gazetecilik hayatını halen devam ettirdiğini söyledi.

Bolluk, ''Dünyada tanıdığım, bildiğim bir örgüt var, o da İşçi Partisi'dir. Ben bunun dışında bir örgüt, hiyerarşi, disiplin tanımam. 30 yıldır bunun içindeyim. Doğu Perinçek, genel başkanımızdır. Onun dediklerini de yaparım. Bunun o sözde örgütle alakası da yoktur'' diye konuştu.

''Gazetecilik adı altında örgüt propagandası yaptığının'' öne sürüldüğünü kaydeden Bolluk, iddianamede bu konuda tek bir kanıt gösterilmediğini, hatta üzerinde tartışılabilecek tek bir örnek bile olmadığını savundu.

Bolluk, ''Ben aleyhime bir delil olduğu için burada değilim. Aydınlık Dergisi Genel yayın Yönetmeni olduğum için buradayım'' dedi.

Bolluk, 1978 yılından itibaren Aydınlık Dergisi'nde çıkan kontrgerilla ile ilgili haberleri göstererek, Türk halkının kontrgerillayı bu dergiden öğrendiğini söyledi.

Bolluk, ''Eğer kontrgerilladan hesap sorulacaksa o zaman Aydınlık Dergisi'nden yararlanılacaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*