Bolu Dağı örnek oldu; Pozantı arayış içerisine girdi

Bolu Dağı örnek oldu; Pozantı arayış içerisine girdi.13818
  • Giriş : 22.09.2007 / 13:54:00

Bolu'daki aynı mağduriyeti gelecekte yaşaması beklenilen Pozantı ilçesinde arayışlar erken başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bolu tünelinin açılmasıyla birlikte otoyolda faaliyet gösteren esnaf için yeni çözüm arayışları devam ederken, aynı mağduriyeti gelecekte yaşaması beklenilen Pozantı ilçesinde arayışlar erken başladı.

Yaklaşık 7 bin nüfuslu ve ağır kış şartlarının yaşandığı Pozantı ilçesi bugünlerde elindeki ticari kazanımlarını kaybetmemek için yeni arayışlara girdi. Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslerin ve nakliyat yapan kamyon, tır ve benzeri taşıtların mola ve uğrak yeri olan ilçe, bu özelliği ile de ticari bir canlılığa hakim. Petrol istasyonları, oto lastikçi, tamirci atölyeleri, yağlama yıkama servisi veren işyerleri, lokantalar, restoranlar, meyve ve sebze satışı yapan küçük manavlar ile yolculuk yapan özel ve toplu taşımacılık yapanlara hizmet veren ilçe, Adana-Ankara otoyolunun Pozantı geçişinin hizmete girmesi ile ticarette sessiz bir döneme girecek. Aynı kaderi birkaç ay önce yaşayan Bolu'da devlet kentin ticari canlılığını sağlayan işyerlerini Bolu Tüneli girişine taşmak için çalışma başlatırken bu hazırlık Adana Pozantı'da erken başladı.

Hafta içinde ilçeyi ziyaret eden Adana Valisi İlhan Atış, kaymakamlığı ziyareti sırasında bu durumu dile getirdi. İlçe kaymakamından ve bürokratlardan bu duruma çözüm aranmasını isteyen Vali Atış, "Toros dağlarının doğu ucunda bulunan ve Çukurova'dan Güneydoğuya olan geçiş kapısı durumundaki Bahçe ilçesinin durumu ortada. Bahçe ilçesi de bir zamanlar Pozantı gibi ticari canlılık yaşıyordu. Otoyol yapılınca Bahçede ticaret bitti. D-400 karayolundaki trafik otoyola kayacak. Bu insanlar yine bu hizmetleri bir şekilde alacak. Bu hizmetlerin verilmesi için buradaki ticaretin otoyol kıyısına taşınması için ne yapılabilir. Bunun için buradaki işadamlarının görüşlerini alalım. Bu konuda milletvekillerinden destek bekliyoruz." dedi.

Otoyoldan ilçeye ücretsiz giriş çıkış yapılabilmesi için bağlantı yolu yapıldığı belirtilirken, ilçenin yayla ve su zenginliğinin öne çıkartılması istendi. Otoyolun ilçeye fakirlik değil zenginlik getirmesi için çalışma yapılması istenirken, bil akis ilçenin Akçatekir yaylasında olduğu gibi otoyola zenginlik katacak bir çalışma yapılması isteniliyor. D-400 karayolunun Pozantı geçişinde 300 civarında esnafın faaliyet gösterdiği bu ticarethanelerde yaklaşık 800 kişinin istihdam edildiği bildirildi. Aynı ziyarette yer alan Adana Milletvekili Fatoş Gürkan'da yapılacak çalışmalara siyasi yönden destek vereceğini söyledi.

İlçe kaymakamı Adem Uslu, Bolu'daki çalışmanın kendilerine örnek olacağını belirtmesi üzerine ise Vali İlhan Atış, "Neden Bolu bize örnek olsun, bizim yapacağımız çözüm çalışması Bolu'ya örnek olsun." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious